کتاب نورسنجی در عکاسی

کتاب نورسنجی در عکاسی

معرفی کتاب نورسنجی در عکاسی

کتاب نورسنجی در عکاسی
نویسنده : برایان پترسون
مترجم : محمدرضا شهبازی
ناشر : پشوتنمعرفی کتاب نورسنجی در عکاسی
تعداد صفحات : شماره گذاری شده 174
تاریخ انتشار : 1390
نوبت چاپ: دو

همانطور که میدانید دوربین برای نورسنجی از حالت های مختلفی تشکیل شده است. مثل حالت عکاسی از گل، عکاسی از منظره و یا عکاسی پرتره. برای آنان که عکاسی را تازه آغاز کرده اند و یا به صورت غیر حرفه ای عکاسی میکنند ممکن است این گزینه ها راه گشا باشد. اما برای کسانی که میخواهند به صورت حرفه ای عکاسی کنند ما کتاب نورسنجی در عکاسی را پیشنهاد میدهیم. این کتاب که توسط برایان پترسون تالیف شده با زبانی ساده و گویا چگونگی نورسنجی در دوربین ها را آموزش میدهد.

قسمتی از کتاب نورسنجی در عکاسی

قلب مثلث : نور سنج
اکنون زمان آن رسیده که شما را با چیزی آشنا کنم که آن را، قلب مثلث عکاسی می نامم:نور سنج، در قلب هر تنظیم نوری، نور سنج دوربین شما قرار دارد، که یک وسیله ای از پیش تنظیم شده، برای واکنش نشان دادن نسبت به هر منبع نور پر نور یا کم نور است.
در مثال صفحه ی قبل، نور سنج دوربین می دانست که دیافراگم روی f/11 تنظیم شده، و نیز می دانست که ISO روی 200 تنظیم شده است، در نتیجه، عمل کرد و مرا در تنظیم سرعت شاتر هدایت کرد سپس در منظره یاب نمایش داد که من به نور سنجی درست رسیده ام. نهایتا این نور سنج است که در پشت هر محاسبه ی صحیح نور سنجی عکاسی قرار دارد. برای اینکه مفهوم را هیچ گاه فراموش نکنید، اجازه دهید که آخرین تصور را برایتان ایجاد کنم. خیال کنید که روزنه ی لنز شما، مثلا f/11، دارای همان قطر لوله ی آب آشپزخانه تان است. اکنون تصور کنید که اهرم شیر، پیچ تنظیم سرعت شاتر است و این که در سینک زیر آن ، 200 زنبور کارگر با سطل های خالی منتنظر ایستاده اند. آبی که از شیر میریزد نیز نور است. این وظیفه نور سنج دوربین است که تعیین کند چه مدت باید شیر باز باشد، تا سطل تمام زنبور های کارگر پر شود. نور سنج می داند که 200 زنبور کارگر وجود دارد، و روزنه شیر f/11 است. بنابراین اکنون نور سنج دوربین با این اطلاعات، می تواند به شما بگوید که چه مدتی باید شیر باز باشد، و اگر شما دقیقا به همین مدت شیر را باز نگه داشته اید، یک عکس درست را ثبت خواهید کرد، در نتیجه، سطل تمام زنبور های کارگر، با مقدار دقیقی از آب، که برای ثبت یک عکس درست کافی است، پر شده است.
اگر اجازه دهیم آب ( یعنی نور) طولانی تر از آنچه که نورسنجی می گوید جریان داشته باشد، چه اتفاقی می افتد؟ سطل ها از آب لبریز می شود ( نور زیادی). در اصطلاح عکاسی، به این اتفاق اوراکسپوز گفته می شود. اگر تا به حال یک عکس اوراکسپوز گرفته باشید، بدون شک توجه کرده اید که رنگ ها، رنگ و رو رفته به نظر می رسند. برعکس، اگر به آبی(نور) که از شیر می آید، اجازه ندهیم به مدتی که نور سنجی می گوید جریان داشته باشد، چه اتفاقی می افتد؟ در سطل ها آب اندکی جمع می شود ( نور کافی نیست).
در اصطلاح عکاسی به این پدیده، آندراکسپوز می گویند. اگر تا به حال یک عکس آندر اکسپوز گرفته باشید، حتما به خودتان گفته اید(( چقدر این عکس تاریک است، به سختی چیزی در آن دیده می شود)).
اکنون که فهمیده اید مفهوم نورسنجی چقدر ساده است، آیا به راحتی می توان گفت که همیشه، قادر به ثبت عکسی بی نقص خواهید بود؟ نه کاملا، اما شما از زمانی که خواندن این کتاب را شروع کرده اید، به این مرحله نزدیک تر شده اید.
شما قطعا می توانید بگویید که یک عکس چگونه ایجاد می شود. و اکنون می دانید که ارتباط بین f-stop ، سرعت شاتر و ایزو چیست. به هر حال بیش تر فرصت های خوب عکاسی، به انتخاب بهترین دیافراگم یا بهترین سرعت شاتر بستگی دارد. بهترین دیافراگم کدام است؟ یادگیری ((دیدن)) بسیاری از عکس های خلاقانه ای که وجود دارند، یک خیز بزرگ به سمت کمال عکاسی است….

 

 

نویسنده مطلب: نرگس مزاری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.