کتاب مفاهیم و مبانی عکاسی، نوردهی

کتاب مفاهیم و مبانی عکاسی، نوردهی

معرفی کتاب مفاهیم و مبانی عکاسی، نوردهی

کتاب مفاهیم و مبانی عکاسی، نوردهی
نویسنده : دیوید پرکل
مترجم : احسان قنبری فرد
تعداد صفحات : ۱۷۷ صفحه، مصور رنگی 
نوبت چاپ اول : ۱۳۹۵
انتشارات : کتاب پرگار

کتاب مفاهیم و مبانی عکاسی، نوردهی اثر دیوید پرکل و با ترجمه احسان قنبری فرد درباره یکی از مفاهیم پایه و اولیه عکاسی یعنی نوردهی صحبت می کند. شما در این کتاب با مفهوم نوردهی و عوامل موثر بر این فرایند با یک زبان گویا و ساده و در عین حال فنی آشنا می شوید.

معرفی کتاب مفاهیم و مبانی عکاسی، نوردهی

در این کتاب که شامل 177 صفحه می باشد عناوینی چون نظریات پایه، دو جانبگی، قدر نوردهی، دامنه‌ ی روشنایی، پهنه‌ ی نوردهی و دامنه‌ ی پویایی، تکنیک‌ های مختلف نورسنجی، الگو های حساسیت و جبران قدر نوردهی، تون مپینگ، زون سیستم، عکاسی فرو سرخ، موارد خاص و دشوار در نوردهی، نوردهی چندگانه و شیوه‌ های اصلاح نرم‌ افزاری برخی از خطاهای نوردهی را شامل می شود.

 قسمتی از کتاب مفاهیم و مبانی عکاسی، نوردهی

حرکت اندکی درطول نوردهی غالبا سبب تنزل جدی کیفیت تصویر می شود، اگر چه عکاسان غالبا ترجیح می دهند به ظاهر وسایل خود را محکوم نمایند، و معمولا از کیفیت عدسی دوربین شان خرده می گیرند! پیش از هر چیز مهم است که عکاس در وضعیتی راحت و رها قرار گیرد. وضعیت چمباتمه زده یا خم شده سبب نا استواری می شود و در این مورد، خوب است تکیه گاهی در اختیار باشد. پس از فعالیت زیاد، بهتر است چند دقیقه ای پیش از عکس برداشتن استراحت شود، زیرا لرزش های ماهیچه ها و تنفس تند می توانند بر روی استواری دوربین تأثیر بگذارند.

وضعیت دست ها برای گرفتن دوربین تا حدودی به وسیله مکان فرمان های دوربین و نحوه کار کردن با آنها معین می شود، و تا حدودی کار شایستگی شخصی است. با دوربین های ۳۵ م.م، بیشتر عکاسان از دست چپ خود همچون نگهدارنده اصلی دوربین استفاده می کنند، دوم گهواره ای را برای دوربین شکل می دهد و بازو به بدن میچسبد. دست چپ همچنین می تواند با فرمان های میزان سازی و گشادگی در صورتی که این فرمان ها به طرز مناسبی قرار گرفته باشند، کار کند.

دست راست پایه ای تکمیلی را ایجاد می کند و به کار انداز و اهرم پیشبری فیلم فرمان می دهد. با بیشتر دوربین های قطع میانگین، دست چب به عنوان کفه مورد استفاده قرار می گیرد و دست راست با فرمان ها کار می کند. فراموش نکنید که در صورت امکان آرنج ها را بدون فشار آوردن به بدن بچسبانید. و به خصوص دوربین را به نحوی آزاد بگیرید. باید دوربین را به محکمی گرفت، اما نه خیلی زیاد. زیرا عمل فشردن دوربین ایجاد کشمش ماهیچه ای و لرزش هایی خواهد کرد.

نویسنده مطلب: نرگس مزاری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.