کتاب عکس و دیدن عکس

کتاب عکس و دیدن عکس

معرفی کتاب عکس و دیدن عکس

کتاب عکس و دیدن عکس

نویسنده :  یوریک کریم مسیحی

تعداد صفحات : ۲۸۴ صفحه، مصور رنگی

قطع وزیری

نوبت چاپ اول  ۱۳۹۴

انتشارات :  بیدگل

معرفی کتاب عکس و دیدن عکس

هنر عکاسی هنری است که با رشد و پختگی سریع خود نفوذ انکار نشدنی در بین مردم داشته است. هنری که توانست خود را از تک بعدی بودن نجات دهد. هنری چند لایه که هزاران دید نهفته در آن شکل میگیرد. امروزه با روی کار آمدن گوشی های هوشمند و امکانات دیجیتال راه برای پیشرفت بی حد و مرز این هنر هموارتر شده است. ولی خطر غوطه ور شدن این هنر در ابتذال نیز در کمین است. چرا که که مرز بین عکاس و غیر عکاس دیگر قابل تشخصیص نیست و لایه های دید مبتذل بسیار شیوع پیدا کرده است.

از این رو یوریک کریم مسیحی با کتابی با عنوان عکس و دیدن عکس خطر این سطحی نگری را گوشزد میکند. و با کتابی با 26 فصل و 500 نمونه عکس هنر دیدن عکاس و شناخت آن را به ما نشان میدهد.

بخشی از کتاب عکس و دیدن عکس

هر چه هست در سر آغاز تاریخ عکاسی زمانی که این پنج عکس آفریده شدند عکس تعریف روشنی نداشت. حتا تعریف ناروشن هم نداشت. چرا که این هنر که تا آن زمان و تا سال ها بعد صنعتی سرگرم کننده بود، نه هنر. آن قدر جان نگرفته بود و جدی گرفته نشده بود که لزومی به ارایه تعریف از آن احساس شود. اما بعدتر وقتی عکس عکس شد و عکاس عکاس و عکاسی عکاسی، و این کار اهمیت یافت و مردمان علاقه مند شدند عکس خود و کسانشان را به یادگار داشته باشند و عکس دیگران را ببینند و سرزمین ناشناخته را با دیدن عکس ها بشناسند و حوادثی را که دور از چشم آنان رخ داده بود به چشم ببینند.

کسانی فکر کردند بهتر است از این صنعت سرگرم کننده که انگار دارد رسانه ای جدی میشود و پا به سرزمین هنر میگذارد تعریف ارایه کنند. چرا که اندیشمندان و نظریه پردازان به تعریف در آوردن پدیده ها و مدون کردن تعریف چیستی آنان نیز هست. از آن سال ها تعاریف بسیاری از عکس ارایه شده است. تعاریفی که گاه چندان دور از هم اند که انگار دارند از دو پدیده ی متفاوت بحث میکنند. در  همه ی این تعریف ها آنچه مشترک بوده و شاید بتوان آن را تعریفی از عکس به شمار آورد این است که:

آن چه دوربین عکس برداری بر نگاتیو ثبت میکند و اثر ثبت شده بر کاغذ چاپ میشود عکس است….

نویسنده مطلب: نرگس مزاری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.