معرفی کتاب عکاسی نمایی از مدرنیسم

کتاب عکاسی نمایی از مدرنیسم

معرفی کتاب عکاسی نمایی از مدرنیسم

عکاسی نمایی از مدرنیسم

نویسنده : ون درن کوک

مترجم : غلامحسین فتح‌الله نوری

تعداد صفحات :۲۷۲

نوبت چاپ اول : ۱۳۹۵

انتشارات : حرفه هنرمند

کتاب عکاسی نمایی از مدرنیسم اثر ون درن کوک، عکاس، نظریه پرداز و نویسنده بزرگ آمریکایی و با ترجمه غلامحسین فتح‌ الله نوری در 272 صفحه برای افرادی که در جست و جو و کنکاش تاریخچه ی عکاسی قرن بیستم و پیوند آن با هنر دوران معاصر است به شدت پیشنهاد میشود. اگرچه که در ظاهر این کتاب فقط جنبه تاریخ نگاری دارد اما می توان این اثر را در شکل گیری بینش و کارکرد در عکاسی موثر دانست.

عکاسی نمایی از مدرنیسم

بخشی از کتاب عکاسی نمایی از مدرنیسم

اولین تصویر عکاسانه ای که حروف الفبا در قالب عناصر گرافیک در آن به کار رفت کریستین شاد، هنرمند آلمانی در سال ۱۹۱۸ پدید آورد. در دهه 1930 عکس های جالب توجهی با کلمات و حروفی که بخشی از اجزای ترکیب بندی اثر تبلیغاتی جدید ساخته میشد. تصاویر برجسته ای که هانس فیشلر سوبیسی به دست میداد از زمره بهترین گونه عکس های تبلیغاتی بود.
فینشلر قبل از آنکه در دهه ی ۱۹۲۰ عکاسی تبلیغاتی موفق و معلمی پر آوازه شود معماری و تاریخ هنر خوانده بود. تحصیلات وی در معماری، پایه محکمی در شناخت فرم و طراحی وی بود و در عکاسی از هر موضوعی به کارش می آمد. آثار برجسته فینتشلر نشان دهنده ی علاقه وی به عکاسی و شناخت عمیق عینیت نوین در عکاسی است. جزئیات دقیق، طرح های قوی و درشت نما از محصولاتی که به منظور دستیابی به فرم های هندسی مکرر با دقت تمام شکل میگرفت، تقریبا در اکثر مواقع ویژگی های کار او محسوب میشد. نگاه مدرن در این عکس ها توجه تولید کننده گان نوآوری را برانگیخت که خواستار انتشار بروشور های جذاب محصولات شان بودند نیز شرکت های تبلیغاتی جسورى که به سفارش دهندگان مبتکری خدمات می دادند که به دنبال روش های جدید و چشمگیر در بازاریابی بودند.
عکسی که فینشلر در ۱۹۳۰ از یک تیوپ خمیر دندان و مسواک گرفته نشان میدهد که چگونه وجود نمونه پس زمینه در ارائه کالا میتواند مؤثر باشد. با ارائه ی تیوب خمیر دندان به شکلی مستقل در بخش تاریک شده ی آینه، چیزی معمولی به نمادی در خور توجه از نظافت و بهداشت مدرن تبدیل شده است. در این ارایه ضمنی و غیر مشهود، بر نام خمیر دندان زاریتسول که همچون ریزش آب تمیز و خالص می نماید تأکید شده است. وضوح کامل تصویر و تقاطع کامل خمیر دندان و مسواک حس پویا و مدرن القا می کند که با اهداف کارخانه خمیر دندان زاریتسول بسیار هم خوان است…

نویسنده مطلب: نرگس مزاری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.