کتاب تاریخ نگاری و عکاسی

کتاب تاریخ نگاری و عکاسی

معرفی کتاب تاریخ نگاری و عکاسی

تاریخ نگاری و عکاسی

نویسندگان: ویلم فلوسر، گرگوری پاسکالیدیس و مارک ماس

مترجم: محمد غفوری

قطع: رقعی

سال انشار: 1396

انتشارات : آگه

معرفی کتاب تاریخ نگاری و عکاسی

کتاب تاریخ نگاری و عکاسی که به تازگی در دسترس همگان قرار گرفته مجموعه ای بی نظیر از مقالات نظری درباره استفاده از عکس ها به عنوان سند تاریخی می باشد. این کتاب در 291 صفحه اثر ویلم فلوسر، گرگوری پاسکالیدیس و مارک ماس و با ترجمه محمد غفوری شامل هفت مقاله می باشد.

  1. عکس‌برداری از تاریخ(مارک ماس)
  2. تصاویر تاریخ و ناخودآگاه دیدمانی(گرگوری پاسکالیدیس)
  3. عکس: تصویر ساکن(درک سه‌یر)
  4. عکاسی و تاریخ(ویلم فلوس)
  5. تصاویر گذشته: دیدگاه‌های بارت و بنیامین درباره عکاسی و تاریخ(تیم دانت، گرایم گیلوچ)
  6. رویکردهایی روش‌شناختی به گره‌گشایی از عکس‌های تاریخیک(اریک مارگولیس، جرمی راو)
  7. عکس‌ها و حافظه‌ها(لوئس کوئپنیک)

قسمتی از کتاب تاریخ نگاری و عکاسی

ماجرای عکاسیک

برای بنیامین لحظه های مننوع موجود در عکس مجموعه ای از شیوه هایی بودند که رسانه ی عکاسی با توسل به آن سرشت تاریخ فرهنگی را دگرگون می کند تا بتواند از واقعیت افسون زدایی کند. شیوه هایی نظیر ناخود آگاه دیدمانی، انتقال هاله، بازنمایی زوال فرهنگی و سیاسی و نیز تفسیر سیاسی پیشا سوریالیستی. بارت در نخستین نوشته اش در خصوص عکاسی، همانند بنیامین در پی درک اهمیت رسانه ای بود که موظف بود حضور گذشته را با دقتی مکانیکی ظبط کند، آن هم به گونه ای که هیچ یک از فنون قدیمی بازنمایی بدان قایل نشده بود.

برای نمونه او درباره عکس خبری می گوید که این نوع عکس به ظاهر وضعیتی مشابه یک پیام بدون رمز را دارد و به نظر می رسد که نسخه ای کاملا همانند از یک صحنه و بازنمایی دقیق آن است. اما تکنیک های مختلف(جلوه های گول زننده، حالت موضوع جلوی دوربین، استفاده از اشیا، نورپردازی، ارجاع به دیگر آثار و اشکال هنری، هم کناری عکس با متن) باعث می شوند تا عکس بتواند معانی و وابستگی های فرهنگی خود را در پشت یک بازنمایی ظاهرا سرراست از واقعیت پنهان کند. همانند بنیامین نوشته های اولیه بارت درباره عکاسی به بررسی تاثیر عکاسی بر روی خود آگاه و شاخص های فضا و زمان می پردازند.

نویسنده مطلب: نرگس مزاری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.