کتاب بوطیقای عکاسی

کتاب بوطیقای عکاسی

معرفی کتاب بوطیقای عکاسی

کتاب بوطیقای عکاسی

نویسنده : داریوش محمد خانی

تعداد صفحات : ۲۳۶ صفحه، مصور / جلد گالینگور – کاغذ گلاسهمعرفی کتاب بوطیقای عکاسی

قطع وزیری

نوبت چاپ : اول / ۱۳۹۰

انتشارات : جمال هنر

 

کتاب بوطیقای عکاسی در 236 صفحه مصور و به نویسندگی داریوش محمد خانی کتابی جامع در خصوص نقد و بررسی عکس در ژانرها و شاخه های گوناگون میباشد. این کتاب در دو فصل که شامل گفتارهایی در خصوص معرفی انواع عکس و نقد و بررسی آنان میباشد. برای افرادی که علاقه مند به چگونگی نقد و بررسی در عکاسی میباشند این کتاب به شدت توصیه میشود.

قسمتی از کتاب بوطیقای عکاسی

عکس های تبلیغاتی

عکس های تبلیغاتی، صنعتی، معماری، سینما و تئاتر، مد و فشن و عکس های مربوط به تهیه فتوکلیپ تبلیغاتی(تیزر) مولتی مدیا، پانورامای معماری و صنعتی و عکس های مربوط به امور مختلف گرافیکی(تصویر سازی و مونتاژ در پوسترها و بروشور ها) را شامل میشود.

عکس های تجاری به دلیل کاربردی عمومی تر وسعت پوشش مخاطبان بیشتری را از عکس های عمومی ذکر شده را دارا میباشد. عکاسان این گروه دارای شیوه های خاصی در ارایه و عکس برداری هستند که قابل نقد است.

عکاسی تبلیغاتی

عکس های تبلیغاتی در جهت معرفی کالاها و تولیدات صنایع محصولات مختلف کارخانه جات، کشاورزی و غیره با نمادهای خاص با رنگ بندی گرافیگی و یا وضوح حساب شده عکس برداری میشود. عکس های تبلیغاتی از آن رو که مشتریان خاص و مخاطبان محدودی را در بر می گیرد نقد عکاسی آن در درجه دوم اهمیت قرار میگیرد. به دلیل سفارشات کارفرمایان دخالت هنری و ایده های خلاقانه برای عکاسان محدود میشود. ارایه عکس ها که بسته به گسترش سوژه در حیطه های محلی، شهری، استانی، کشوری و بین المللی هستند به دست آوردن یک کیفیت فوق العاده حرفه ای باعث میشود که از لوازم حرفه ای عکاسی و گران قیمت استفاده شود و به دلیل تغییر موضوع در فصول مختلف در سال و تغییر محصولات کیفیت های مختلف عکس های تبلیغاتی در حیطه نقد فصلی قرار میگیرد. و منتقدان این نوع عکس ها از نقد معنی و محتوی و نقد تکوینی استفاده میکنند. اما اگر عکاسان سوپر حرفه ای بخواهند شیوه های خود را به عنوان یک امضای هنرمندانه در عکس ها حفظ کنند فضای حرفه ای عکاسی نیز در بوته نقد قرار میگیرد…

 

نویسنده مطلب: نرگس مزاری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.