وایت بالانس

وایت بالانس (White Balance) در عکاسی چیست؟

وایت بالانس چیست

یکی از مهم ترین عوامل کنترل نور در عکاسی وایت بالانس (white balance) یا تراز سفیدی میباشد. لرد کلوین دانشمند اسکاتلندی در حدود 230 سال قبل با آزمایش بر روی جسم سیاه در خلا به بازتاب های طیف های موجود در نور محیط و گرمای آن رسید. این بازتابها منجر به پیدایش رنگ در جسم سیاه شدند. محصول این آزمایش دما سنج کلوینی نام گرفت. در این دماسنج برای هر طیف نوری اعم از طبیعی و مصنوعی یک عدد در نظر گرفته شد که معرف یک دماست.

کلوین مشخص کننده دمای رنگ است که بر اساس کربن گداخته تنظیم میشود. هر چه عدد کلوین بزرگتر باشد نشان دهنده گرمی نور و هر چه عدد کلوین کوچکتر باشد نشان دهنده سردی نور است. به عنوان مثال کلوین نور روز آفتابی حدود 5000 تا 5500 است و کلوین نور مصنوعی 3200 تا 3600 است. امروزه وجود این اعداد در دوبین های دیجیتال باعث میشوند که طیف های موجود در صحنه عکاسی مورد اصلاح قرار گرفته و مطابق واقعیت باشند.

چگونگی تنظیم وایت بالانس در دوربین های دیجیتال

بیشتر دوربین های دیجیتال  دارای گزینه های مختلفی برای تنظیم وایت بالانس هستند. منابع نوری مختلف دارای دمای رنگ مختلف است. دوربین قادر به تشخیص این دمای رنگ نیست. بنابراین ما به صورت دستی این تظیمات را انجام میدهیم. راههای مختلفی برای تنظیم وایت بالانس وجود دارد از جمله پیش فرض دوربین، دستی، استفاده از اعداد کلوین و روش خلاقانه.

پیش فرض دوربین

خودکار یا auto : در این حالت دوربین با توجه به قرارگیری در شرایط نوری مختلف خود وایت بالانس را تنظیم میکند.

تنگستن Tungsten : در این حالت میتوانید در منزل و زیر نورهای حبابی مانند تنگستن عکاسی کنید. استفاده از این حالت به عکس ها سردی میبخشد.

نور روز Daylight : این گزینه بهترین مورد برای عکاسی در نور روز و خارج از منزل است.

وایت بالانس چیست

فلورسنت Fluorescnet : این گزینه برای گرمی بخشیدن به عکس ها بخاطر سردی نور فلورسنت بهترین گزینه است.

وایت بالانس چیست

ابری Cloudy :  این حالت که بیشتر در روزهای ابری مورد استفاده قرار میگیرد به عکس گرما میبخشد.

وایت بالانس چیست

سایه Shade : برای اینکه از سرد بودن نور در سایه جلوگیری شود این گزینه بسیار مناسب است.

وایت بالانس چیست

فلاش Flash : نور فلاش دوربین سرد است. پس این گزینه به شما کمک میکند تا دمای نور گرم برای عکس خود بدست آورید.

وایت بالانس چیست

دستی یا manual

در این روش، عکاس سفیدی معیار را به دوربین معرفی میکند. به این طریق که ابتدا به منوی وایت بالانس رفته و حالت custom یا manual را انتخاب میکنیم. سپس از یک سفید معیار که معمولا از یک برگ آچار معمولی کمک میگیرند عکس برداری میکنیم. سپس به منو بازگشته و بعد از زدن دکمه set و انتخاب عکسی که گرفتیم سفید معیار به دوربین معرفی میشود. حال تمام عکس ها بعد از این در همان محیط از شرایط کلوینی مناسب برخوردار خواهند بود.

استفاده از اعداد کلوین

در این روش به منوی وایت بالانس رفته و قسمت اعداد کلوین که با k مشخص شده را انتخاب میکنیم. باید شرایط نوری محیط را در نظر بگیریم و سپس اعداد را انتخاب کنیم. بدیهی ست که در فضایی که دارای طیف های نوری سرد میباشد از اعداد بالا مثلا 6000 یا 7000 استفاده میکنیم. و  در محیط هایی که دارای شرایط نوری گرم باشد از اعداد پایین استفاده میشود.

روش خلاقانه

در این روش عکاس تمام رنگ های موجود در محیط را به دوربین معرفی میکند. برای این کار ابتدا مد دوربین را روی TV یا T قرار میدهیم. سرعت شاتر را طولانی انتخاب میکنیم مثلا دو ثانیه. سپس شروع به عکاسی میکنیم. در حین عکس گرفتن لازم است که لنز ما در حالت واید قرار بگیرد. نتیجه کار عکسی است محو که تمام رنگها و طیف های آن محیط را در بر دارد. این عکس را میتوانیم به عنوان عکس معیار برای تنظیم وایت بالانس به دوربین معرفی کنیم.

 

نویسنده مطلب: نرگس مزاری

یک دیدگاه در “وایت بالانس (White Balance) در عکاسی چیست؟

  • hekmat

    (۱۵ فروردین ۹۸ - ۲۳:۴۰)

    از توضیحات مفیدتون بسیار ممنونم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.