نکات عکاسی در روزهای بارانی

نکات عکاسی در روزهای بارانی

چگونه در روزهای بارانی عکاسی کنیم

شاید به نظر برسد که روزهای بارانی موقعیت مناسبی برای عکاسی نباشد. حال به هر بهانه ای که برای خودتان می تراشید. ممکن است خرابی دوربین را بهانه کنید یا خیس شدن خودتان یا عدم وجود سوژه در این روزها. اما بهترین و زیبا ترین عکس ها دقیقا در روزهای بارانی به ثبت می رسند. عکاسی در روزهای بارانی می تواند هیجان انگیز باشد زیرا در این روزها شما می توانید سوژه هایی بسیار ناب که در روزهای معمولی به طور ساده از کنارشان عبور می کنید پیدا کنید.

چگونه در روزهای بارانی عکاسی کنیم

 

اما در عکاسی از روزهای بارانی نکاتی است که با رعایت آنها می توانید به بهترین نتیجه و رضایت از عکاسی خود برسید. این نوشتار ویزوریو را مطالعه بفرمایید.

راهنمای عکاسی در روزهای بارانی

 • در هنگام عکاسی در روزهای بارانی حواستان به دوربین دلبندتان باشد. خیس شدن دوربین ممکن است خسارت های جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد. در بازار کاورهایی برای محافظت از دوربین در برابر آب و باران وجود دارد که می توانید تهیه کنید. در صورت عدم دسترسی به کاور می توانید خودتان کاورهایی را به سادگی بسازید و از آن ها استفاده کنید. کیسه پلاستیکی یکی از ارزان ترین و در دسترس ترین ابزار برای این کار می باشد.
 • در هنگام بارندگی به دنبال گودال های آبی که توسط باران شکل گرفته باشید. این گودال های پر از آب می تواند انعکاس های زیبایی را برایتان به ارمغان آورد.

راهنمای عکاسی در روزهای بارانی

 • از برخورد قطرات باران بر روی سوژه های مختلف مانند برگ درختان، پنجره ها، خیابان ها و پیاده رو ها، شیشه و چتر عابرین پیاده در خیابان استفاده کنید.

تنظیمات دوربین در روزهای بارانی

 • عکاسی در ساعات طلایی یعنی بعد از طلوع خورشید و نزدیک به غروب، بهترین موقعیت برای ثبت لحظات خیره کننده است. حال اگر این ساعات توام با بارندگی باشد می توانید به ثبت هایی عالی برسید. پس از عکاسی در این ساعات غفلت نکنید.
 • به ساعات قبل و بعد از بارندگی توجه داشته باشید. قبل از ریزش باران شاهد رعد و برق و تراکم ابرها هستیم. این ها می توانند بهترین سوژه ها برای ثبت عکس شما باشند. همین طور زمان بعد از بارندگی، قطرات آب ناشی از بارندگی بر روی سوژه های مختلف می تواند به شما برای ثبت عالی کمک کند. همچنین اگر رنگین کمان بعد از بارندگی داشتید برای ثبت رنگین کمان می توانید از فیلتر پلاریزه برای بدست آوردن بهترین اشباع رنگ استفاده کنید. در ثبت رنگین کمان سعی کنید سرعت عمل داشته باشید چرا که این پدیده به سرعت تغییر می کند.

تنظیمات دوربین در روزهای بارانی

 • شما می توانید از دو سرعت شاتر مختلف برای ثبت های مختلف بهره ببرید. اگر خواهان قطرات آب فریز شده و معلق در هوا هستید می توانید از سرعت شاتر بالا نظیر 1/1000 استفاده کنید.
 • اگر خواهان قطرات آب محو و کشیده هستید باید از سرعت شاتر پایین نظیر 1/125 استفاده کنید.
 • استفاده از سه پایه در این مواقع ضروری است.
 • برای ویرایش هر چه بهتر عکس ها بعد از عکاسی بهتر است از فرمت raw استفاده کنید.
 • استفاده از حالت ماکرو بهترین گزینه برای ثبت قطرات باران در هنگام بارندگی است.

 • برای به دست آوردن بک گراندی محو بهتر است از دیافراگم های باز استفاده کنید. سعی کنید پس زمینه سوژه های خود را مینیمال و ساده انتخاب کنید.

اکنون که در این فصل به سر می بریم شاهد روزهای بارانی زیادی خواهیم بود. پس خود را آماده کنید و عکس های زیبای خود را با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

نویسنده مطلب: نرگس مزاری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.