ترفند عکاسی خیابانی

نکات عکاسی خیابانی

باید و نباید های عکاسی خیابانی

عکاسی خیابانی دشوار است. واقعا دشوار. حتی اگر شما عکاس عالی هستید، اکثر عکس های شما عالی نخواهند بود. اینترنت و دنیای مجازی پر است از عکس های خیابانی خسته کننده. بزرگ ترین مشکل این است که مردم فکر کنند که هر عکسی که در خیابان گرفته شده است عکاسی خیابانی تلقی میشود. عکاسی خیابانی فراتر از این هاست، بنابراین چگونه می توانید عکس های خود را در خیابان ترسیم کنید؟ یکی از راه های مبارزه برای عکاسی خیابانی بدون مفهوم، اجتناب از عادت هایی است که منجر به ثبت عکس های خسته کننده میشود. در اینجا 7 عادت رایج که بسیاری از عکاسان آنها را انجام میدهند مورد بررسی قرار میدهیم.

1. موضوع جالبی در عکس وجود ندارد.

اگر موضوع یک عکس جالب نیست به احتمال زیاد آن عکس برای بیننده خسته کننده به شمار می رود. تصویر تصادفی از یک خیابان یا گروهی از مردم بدون هیچ پیام خاص عکس جالبی نیست، حتی اگر یک فیلتر سیاه و سفید اضافه کنید. قبل از زدن دکمه شاتر در عکاسی خیابانی به دنبال موضوعی جذاب باشید و سعی کنید در پشت عکستان فکر نیز باشد.

عکاسی خیابانی

2. دوری از سوژه

بسیاری از عکاسان تمایل دارند تا از سوژه در فاصله دور عکاسی کنند. خب مشکل اینجاست که فاصله بخشی از احساس عکس است، حتی اگر شما از یک لنز تله استفاده می کنید. بنابراین اگر شما دور هستید، نگاه و احساس مخاطب این فاصله را درک میکند. معمولا اینگونه ثبت ها به یک عکس خسته کننده تبدیل می شود، زیرا بیننده احساس نمی کند که بخشی از صحنه است. اگر شما نتوانید فاصله مناسب تا سوژه را هنگام عکاسی بدست آورید احساس بیننده را نسبت به عکس خود از دست خواهی داد.

آموزش عکاسی خیابانی
دراین عکس شما با این فاصله، بر روی چه چیزی میتوانید تمرکز کنید؟ در این عکس تنها راه شناختن پسر بچه تنها در واگن نزدیک شدن به او است.

3. عکاسی از بازیگران خیابانی و بی خانمان ها

در بین عکاسان خیابانی، عکاسی از بازیگران خیابانی و بی خانمان ها بسیار رایج است. چرا؟ معمولا به دلیل اینکه آسان است. آنها در یک محل قرار می گیرند و به ندرت متوجه میشوند که شما از آنها عکاسی کرده اید. مشکل این عادت این است که شما اگر قرار باشد مانند میلبون ها نفری که از آنها عکاسی میکنند عکاسی کنید این تبدیل به یک عکس کاملا خسته کننده میشود.

بسیاری از عکاسان فقط به فکر بهره وری از این قبیل سوژه ها هستند. اما برخی از عکاسانی که این کار را خوب انجام می دهند وجود دارد. آنها سعی میکنند با مراقبت بیشتری نزدیک این افراد شوند. اگر واقعا از عکاسی این سوژه لذت میبرید سعی کنید حرف جدیدی را به ثبت هایتان اضافه کنید.

ترفندهای عکاسی خیابانی
عکاسی از بچه با نمک موزیسین؟ مطمئنا. اما در یک دقیقه من 5 گردشگر مختلف را دیدم که دقیقا همان عکس را از او گرفتند.

4. بوکه در عکاسی خیابانی

همه عکاسان عاشق بوکه اند و سعی میکنند آن را در عکس های خود لحاظ کنند. اما خبر بد اینکه در عکاسی خیابانی بوکه ممکن است یک عامل منفی برای ثبت شما باشد. مگر اینکه شما جز عکاسان پرتره خیابانی باشید. ممکن است تمام المان های موجود در عکس خیابانی برای بیننده جذاب باشد. اما شما با ایجاد بوکه در عکس فقط یک فضای خالی را به عکستان اضافه میکنید.

بوکه در عکاسی خیابانی ممکن است اصالت عکس شما را از بین ببرد. با این وجود همه چیز بستگی به شما دارد. بوکه در عکاسی خیابانی همیشه بد نیست. باید مواظب باشید بوکه باعث افزایش قدرت عکستان شود نه اینکه ثبت شما را تبدیل به یک عکس خسته کننده کند.

نکات آموزشی عکاسی خیابانی

5. بی هدف بودن سوژه ها در عکاسی خیابانی

همه مردی را روی نیمکت دیده ایم یا فردی که در پیاده رو منتظر چیزی یا کسی نشسته است. بهتر است رک باشیم. اگر شما از این قبیل عکس ها دارید آن عکس خسته کننده و تکراری است. اگر قصد دارید یک عکس از یک شخص در خیابان بگیرید، مطمئن شوید که آنها در حال انجام کار خاصی هستند. به دنبال حرکات، شخصیت، روشنایی، یا چیزی منحصر به فرد باشید. اگر سوژه ها هیچ کدام از اینها را نداشته باشند، پس هیچ توجهی را به خود جلب نمی کند. این فقط یک نفر دیگر در خیابان است. حوصله سر بر.

ترفند عکاسی خیابانی
او در حال نگاه کردن به تلفن او ایستاده در خیابان. چقدر این را می بینید؟

6. عدم ترکیب بندی در عکاسی خیابانی

بسیاری از عکس ها، مخصوصا در عکاسی خیابانی، طوری ثبت شده اند که فقط دوربین را به سمت سوژه به سرعت نشانه میگیرند و بدون حتی فکر کردن درباره ترکیب بندی آن، کلیک می کنند. آنها حتی یک اصطلاح برای این تکنیک اختراع کرده اند”Spray and Pray”. عدم توجه به ترکیب بندی ممکن است از عجله بیش از حد و ترس از دست دادن سوژه ناشی شود.

این عکس میتوانست بازگو کننده اتفاقی باشد اما به دلیل یک ترکیب بندی ضعیف فاقد این جریان است.

شما همیشه مجبور به رعایت یک ترکیب بندی بی نقص و کامل نیستید، اما باید تلاش کنید تا به آن فکر کنید. شما چه چیزی را می خواهید در عکس باشد و چه چیزی را نمی خواهید در قاب قرار دهید. پاسخ صحیح به این پرسش ها باعث رسیدن به یک ترکیب بندی عالی خواهد شد.

ترکیب بندی در عکاسی خیابانی

7. ویرایش بیش از حد عکس

امروزه به وسیله ابزارهای ویرایش عکس، شما می توانید یک ثبت عالی را خلق کنید. این عالی است، اما همچنین می تواند یک تله برای شما باشد. ویرایش های دیوانه وار ممکن است در ابتدا به نظر شما عالی و محشر باشند، اما وقتی که باعث شود به موضوع اصلی عکس صدمه بزند، موجب زشتی عکس میشود.

در عکاسی خیابانی باید مراقب باشید که با ادیت اغراق آمیز اصالت عکس از بین نرود. اگر ثبت شما به وسیله ویرایش احساس شما را بیشتر نمایان میکند استفاده از آن مجاز است. اما اگر آن را شبیه به یک زندگی فرا واقعی کند تبدیل به یک عکس فاقد ارزش و خسته کننده میشود.

ویرایش عکس های خیابانی

نکته: فیلتر سیاه و سفید در عکاسی خیابانی

  • در بسیاری از مواقع عکاس ها  سعی میکنند با استفاده از فیلتر سیاه و سفید عکس خسته کننده خود را تبدیل به یک اثر هنری کنند. به این نکته توجه کنید که فیلتر سیاه و سفید معجزه نمیکند. یک عکس خسته کننده یک عکس خسته کننده است. اگر سیاه و سفید انتخاب شما از ادیت عکس باشد، هنگام عکس گرفتن باید به سیاه و سفید فکر کنید.

اگر شما متوجه شدید که برخی از این عادات را در عکاسی خیابانی دارید نگران نباشید. همه ما داریم و احتمالا هنوز هم گاهی اوقات در دام آنها می افتیم. سؤالات اصلی که می خواهید از خود بپرسید این است: “چرا عکس می گیرید؟” و “چه می خواهید در آن نشان دهید یا بگویید”؟ فقط به دنبال فشار دادن دکمه شاتر نباشید.

نویسنده مطلب: نرگس مزاری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.