نورپردازی در عکاسی پرتره

نورپردازی در عکاسی پرتره

یکی از مباحثی که همیشه باعث دلهره در عکاسان میشود نورپردازی است. نورپردازی در عکاسی پرتره مهم ترین بخش این شاخه از عکاسی است. زیرا با استفاده از نورپردازی است که میتوان چهره و احساس درونی و شخصیت سوژه را به تصویر کشید. شاید در نگاه اول کمی سخت به نظر برسد اما از طریق آشنایی با تکنیک های نورپردازی و تمرین و اجرای آن میتوان سختی آن را به شیرینی بی نهایتی تبدیل کرد.

در این نوشتار انواع رایج نورپردازی در عکاسی پرتره را به طور مختصر تهیه کرده ایم. امیدواریم مفید واقع شود.

مهم ترین زوایا و چیدمان نورپردازی در عکاسی پرتره به شرح زیر است:

 • نور اصلی یا key light
 • نور فرعی یا fill light
 • نور پس زمینه یا background light
 • نور پشت یا back light

نور اصلی یا key light

نور اصلی یا key light، اصلی ترین نور است و نورپردازی چهره با آن انجام می شود، در نتیجه باید قوی ترین و پر قدرت ترین نور باشد. این نور می تواند در پنج موقعیت قرار بگیرد:

 • نورپردازی رامبراند
 • نورپردازی پروانه
 • نورپردازی کلاسیک
 • نورپردازی 30 درجه یا لوپ
 • نورپردازی نیمه

نورپردازی رامبراند

در نورپردازی رامبراند یک مثلت کوچک در زیر چشم یعنی روی گونه در قسمت تاریک صورت باید روشن شود. استفاده آن برای صورت های گرد و تپل بهتر است.

انواع نورپردازی در عکاسی

نورپردازی پروانه

در نورپردازی پروانه، سایه بینی دقیقا زیر بینی می افتد و به لب نمی رسد. سایه ایجاد شده باید کوچک باشد. چشم های کشیده، گونه ها و لب های برجسته از ویژگی های تصویر در این شیوه است. از این روش نورپردازی معمولا در برنامه های گفتگوی تلویزیونی استفاده می شود.

نورپردازی پروانه

نورپردازی کلاسیک

در نورپردازی کلاسیک یک مثلث وارونه از نور در قسمت تاریک صورت به وجود می آید که از زیر ابرو شروع شده و تا روی گونه می آید. از این شیوه نورپردازی برای کشیده تر نشان دادن صورت استفاده می شود. توجه داشته باشید که باید نوک مثلث ایجاد شده تیز باشد.

نورپردازی 30 درجه یا لوپ

در نورپردازی لوپ، پایین بینی باید یک سایه کوچک ایجاد شود. این سایه نباید کنار بینی باشد. توجه داشته باشید که تیغه بینی نباید سایه داشته باشد.

نورپردازی نیمه

در نورپردازی نیمه، نصف صورت کاملا روشن و نصف صورت به جز پلک تاریک است، یعنی باید در نصفه ای که تاریک است پلک روشن باشد.

روش های نورپردازی در عکاسی پرتره

نکته: توجه داشته باشید که افرادی دارای صورت لاغر باید کمترین سایه را در نورپردازی داشته باشند. بنابراین نورپردازی 30 درجه و یا پروانه بهترین گزینه برای این افراد است. افرادی که دارای صورت های گرد و پهن هستند بهتر است که صورت بیشتر در سایه باشد. بهترین گزینه برای استفاده در نورپردازی برای این اشخاص رامبراند، کلاسیک یا نیمه است.

نور فرعی یا fill light

نوری است که می تواند سایه های ایجاد شده توسط نور اصلی را کم رنگ کند. سایه ها از بین نمی روند، فقط کم رنگ می شوند. اگر با نور key light هم قدرت باشد نورپردازی دچار مشکل میشود. زیرا ممکن است سایه های جعلی ایجاد کند، بنابراین باید از نور key light کم قدرت تر باشد.

نور زمینه یا back grand light

نوری که به بک گراند خورده و باعث جلوه بک گراند می شود، ولی امروزه کاربرد خاصی ندارد. زیرا فون ها همگی ساده و یک رنگ شده و فقط با نور ها بازی می شود. ( برای از بین بردن سایه ی روی فون استفاده می شود)

نور پشت یا back light

نوری که از پشت تابیده می شود را نور پشت می گویند. با کمک این این زاویه می توان rim light را به وجود آورد. (نوری که دور سوژه ایجاد می شود)

توضیحات روش های نورپردازی بالا فقط راهنمایی برای شروع کار میباشد. بعد از فراگیری اصول اولیه این روش ها می توانید انواع چیدمان نورپردازی را با هم ترکیب کرده و به نتایج شگفت انگیزی در نورپردازی برسید.

نویسنده مطلب: نرگس مزاری

5 دیدگاه در “نورپردازی در عکاسی پرتره

 • hana

  (۲۵ شهریور ۹۶ - ۲۰:۲۰)

  خوب بود ولی ای کاش توضیحات کامل تری داشت و نمونه های بیش تری. اگه جایگاه و زاویه و ارتفاع منبع نور در هر یک حالت ها شرح داده می شد خیلی بیش تر کمک می کرد.

  • نرگس مزاری

   (۲۶ شهریور ۹۶ - ۱۱:۳۹)

   ممنون از توجهتون. حتما در مقاله های بعدی مواردی که مد نظرتون بود، لحاظ خواهد شد.

 • ناشناس

  (۱۱ خرداد ۹۷ - ۱۷:۵۳)

  توضیحات خوب ولی کامل نبود ممنون🙏

  • نرگس مزاری

   (۴ تیر ۹۷ - ۱۸:۴۲)

   با تشکر از توجه شما… حتما تو مقالات بعدی جبران میشه

 • علیرضا

  (۲۹ خرداد ۹۷ - ۰۳:۳۷)

  سلام_کاش توضیحتونو فیلم میگرفتید _ تصویری خیلی بهتر میشد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.