نورپردازی با نور پنجره

عکاسی پرتره با استفاده از نور پنجره

  نور پنجره و استفاده از آن در نورپردازی

یکی از منابع نورپردازی با استفاده از نور طبیعی، که هزینه ای هم در برندارد پنجره ها هستند. امروزه در بسیاری از استدیو های بزرگ عکاسی حتما یک پنجره برای ایجاد نورپردازی در ثبت پرتره ها تعبیه میکنند.
حتما عکاسی پرتره با استفاده از نور پنجره را امتحان کنید و از نتایج آن شگفت زده شوید.
اینکه سوژه را در کدام قسمت از نور بازتاب شده پنجره قرار دهید حالت های مختلف نورپردازی را خواهید داشت.

 نورپردازی از کنار یا پهلوی سوژه

از سوژه بخواهید در کنار یکی از گوشه های پنجره بنشیند یا بایستد. این طریق نورپردازی باعث ایجاد سایه هایی میشود که به سوژه عمق میدهد و بافت و جزییات سوژه را بیشتر نمایان میکند.
اغلب در چنین موقعیتی یک طرف سوژه سایه ایجاد میشود. در این مواقع رفلکتور وسیله ای بسیار کارآمد برای رفع این مشکل است. رفلکتور میتواند یک برگ کاغذ، یک مقوای سفید یا یک تخته با پوشش فویل باشد و سایه های ایجاد شده را نرم کند.

ایجاد ضد نور یا سیلوئت

ساختن ضد نور یا سیلوئت با نور پنجره بسیار راحت است. سوژه را مقابل منبع نور خود قرار داده و نورسنجی را روی بکگراند انجام دهید.

ایجاد ضد نور با نور پنجره

ایجاد نور زیاد یا high key

از سوژه بخواهید جلوی پنجره قرار بگیرد. از روبرو از سوژه عکس بگیرید. در این حالت میتوان با نورسنجی از سوژه، بکگراند که روشن هست کاملا سفید شود.

 ایجاد انعکاس با کمک شیشه پنجره

حتی میتوان از شیشه پنجره استفاده کرد و یک نمای انعکاسی از سوژه گرفت. از سوژه بخواهید کنار شیشه پنجره قرار گیرد. بعد از بررسی زاویه مناسب از سوژه خود عکس بگیرید.

استفاده از انعکاس شیشه برای ایجاد پرتره

نکات فنی در عکاسی پرتره با نور پنجره

  •  نورهای مصنوعی اطراف را خاموش کنید. بدلیل متفاوت بودن دمای رنگی این نورها با نور طبیعی و مخلوط شدن آنها باهم نورپردازی جالبی نخواهید داشت.
  • سعی کنید فوکوس دوربینتان بر روی چشمان سوژه باشد.
  • سعی کنید از مد manual یا دستی یا الویت دیافراگم استفاده کنید. الویت دیافراگم در دوربین های کانن اغلب با av و در نیکون با a نشان داده میشود.
  • دیافراگم را بازترین حالت (f2)،(f1/8) انتخاب کنید. زیرا ما در فضای بسته عکاسی میکنیم و سعی داریم عناصر اضافی در کادر را از فوکوس خارج کنیم و سوژه اصلی را برجسته تر نشان دهیم.
  • اگر سرعت شاتر پیشنهادی دوربین ۱/۶۰ یا پایین تر بود iso را افزایش دهید. در غیر این صورت به علت سرعت شاتر پایین و لرزش، عکس تار ثبت میشود.
  • اگر میخواهید میزان سفیدی را خودتان انتخاب کنید وایت بالانس (white balance) را از حالت auto خارج کنید. بهترین گزینه برای داشتن نوری طبیعی daylight است.
    بهترین زمان برای عکاسی پرتره با نور پنجره در آغاز و پایان روز یعنی موقع طلوع و غروب خورشید است. البته در پاییز و زمستان به علت ابری بودن هوا در بیشتر اوقات در هر موقع از روز میتوانید به خلق پرتره های بی نظیر دست بزنید.
    عکاسی یعنی نقاشی با نور. نور طبیعی بر خلاف دیگر تجهیزات عکاسی هزینه ای در بر ندارد. اگر مایل هستید عکاسی را به صورت حرفه ای دنبال کنید سعی کنید در ابتدا نور را بشناسید و در ابتدا عکاسی با نور طبیعی را امتحان کنید.

نویسنده مطلب: نرگس مزاری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.