نكاتي كه به ثبت پرتره عالي كمك ميكند

نکاتی که به ثبت پرتره عالی کمک میکند

عکاسی پرتره جز ژانرهایی از عکاسی ست که بین بیشتر هنرمندان عکاس اعم از حرفه ای و آماتور علاقه مندان فراوان دارد. در این ژانر از عکاسی هدف عکس برداری از چهره انسان است و توجه به نورپردازی و ترکیب بندی نیز عامل بسیار مهم و تاثیر گذار در خلق آثار فاخر به شمار میاد. یک عکس تاثیر گذار پرتره باید باعث برانگیخته شدن احساسات شود. داستان گو باشد و سوژه را معرفی کند.به گونه ای باشد که مخاطب را وادار به تفکر کند و برای چند لحظه هم که شده روی سوژه مکث کند.

عکاسی پرتره

ثبت پرتره های شگفت انگیز

مهم ترین قسمت یک عکس پرتره که میتواند تمام آنچه را که در ذهن عکاس و همینطور سوژه میگذرد را به مخاطب برساند چشم ها هستند. سعی کنید که چشم های سوژه کاملاً روشن و واضح باشد تا بتوانید با اضافه کردن نور کچ لایت (Catchlight) به عکس خود جان بدهید.

عکس پرتره

هنگام عکاسی از سوژه اطراف خود را با دقت بررسی کنید و بهترین لوکیشن را انتخاب کنید. سعی کنید از بکگراندهای ساده استفاده کنید. در این صورت است که سوژه در مرکز توجه واقع میشود و حواس مخاطب فقط معطوف به سوژه میشود. در صورت عدم وجود بکگراند ساده در محیط میتوانید از دیافراگم های باز برای داشتن سوژه برجسته تر استفاده کنید. هنگام عکاسی به عوامل خارجی نیز دقت کنید. ممکن است بدلیل بی دقتی در هنگام عکاسی عوامل خارجی باعث بر هم زدن ترکیب بندی عکس شود.

نکته بسیار مهم در عکاسی پرتره استفاده از نور است. نورپردازی با منابع طبیعی، مصنوعی یا ترکیبی از این دو نیاز به شناخت اصول نورپردازی و خلاقیت دارد. همچنین زاویه نورپردازی و حتی جنس نوری که استفاده میکنید تاثیر به سزایی در آفرینش یک عکس پرتره قابل تامل دارد.

نور خورشید باعث ایجاد سایه های زشتی در صورت مدل شما می شود. بنابراین برای حذف این سایه ها از فلاش استفاده کنید. سعی کنید که از فلاش در سمت کنار فرد استفاده کنید زیرا در این حالت شما به عکس بعد (dimension) بیشتری می دهید. می توانید در روزهای ابری فلاش خود را درون کیف قرار دهید چون نور پخش شده خورشید توسط ابرها برای گرفتن عکس های پرتره عالی است.

استفاده از نور خورشید، پنجره و یا نور مصنوعی در پشت مدل می تواند باعث ایجاد نورهای حاشیه ای شود که اطراف مدل را روشن می کنند. این کار باعث می شود که فرد از عکس بیرون بزند زیرا این نور باعث ایجاد یک لایه جدا کننده بین مدل و پس زمینه می شود.

اکثر مردم نمی دانند ژست گرفتن صحیح چیست و یا چه نوری در کجا به درد می خورد بنابراین با آن ها صحبت کنید و ژست های درست را در هنگام نیاز به آن ها یاد دهید. با این کار آن ها نیز جلوی دوربین شما احساس راحتی خواهند کرد.

زمانی که چیزی وارد کادر شما می شود اولین کاری که می کنید این است که موقعیت خود را عوض کنید اما این کار همیشه لازم نیست. سعی کنید جاهایی را پیدا کنید که در آن ها بتوانید از گل ها، دیوار ها، شاخه ها و چیزهای دیگری که باعث ایجاد رنگ و تنوع بیشتر در ترکیب بندی عکس های شما می شوند، استفاده کرده و کادر های جالبی به وجود آورید. فقط به یاد داشته باشید که از لنز های با فاصله کانونی بلند استفاده کنید تا بتوانید کادر تصویر را تار کرده و همچنان فوکوس را روی مدل نگه دارید.

استفاده از لنز های زوم بلند باعث می شود که بدون اینکه بیش از حد به مدل نزدیک شوید عکس های نزدیک تری از آن ها بگیرید. این حفظ فاصله با مدل باعث ایجاد راحتی بیشتر در او شده و در نتیجه باعث گرفتن پرتره های زیباتر می گردد. در این صورت علاوه بر دید جالب تر، پس زمینه عکس شما نیز خارج از فوکوس قرار خواهد گرفت و این مطلب حتی زمانی که شما از دیافراگم نسبتاً کوچکی استفاده می کنید و تصویر پس زمینه تنها چند فوت با مدل فاصله دارد نیز صادق است. پر کردن فضای کادر با مدل باعث ایجاد صمیمیت و تاثیر گذاری بیشتری می گردد و اگر برای این منظور از لنز بلندتری استفاده شود در این صورت می توان از امکانات آن ها برای گرفتن پرتره های زیبا بهره گرفت.

 

 

 

نویسنده مطلب: نرگس مزاری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.