نخستین جشنواره ملی عکس نگاران

فراخوان نخستین جشنواره ملی عکس نگاران

سیستان و بلوچستان جغرافیایی بکر و تاریخی راز آلود دارد. پاره تن ایران کهن است. با قدمتی به بلندای تاریخ، خواستگاه اسطوره های کهن و حماسه های ماندگار.

آثار متعدد باستانی و تاریخی، فرهنگ، آداب و رسوم ویژه در کنار طبیعت بکر و جغرافیایی منحصر بفرد سبب شده این استان همواره دیدنی و جذاب باشد. آداب و رسوم، خرده فرهنگ ها، باورها و آیین های جذاب و کهن که در طول تاریخ تکامل یافته و قومیت های مختلف در بوجود آمدن آن نقش داشته اند، بخشی اساسی از زیباییهای این استان را تشکیل می دهد.

سیستان و بلوچستان تابلو هایی جذاب و بکر دارد. قاب های زیبایی که دست طبیعت با دقت و وسواس آن ها را انتخاب کرده و نظم بخشیده است. دریا، کویر، دشت و کوه، جغرافیای طبیعی این استان نیز دیدنی و منحصر بفرد است.

در سیستان و بلوچستان یک دنیا مهر و مهربانی نهفته است. مردمانی سخت کوش و مهمان نواز، بخشنده و بزرگوار که همواره پذیرای دیگر هم وطنان بوده اند.

به منظور بازنمایی و بازتاب شایسته و ارزنده این ویژگیهای منحصر بفرد، همچنین حفظ و ثبت این میراث کهن و معرفی مطلوب زیباییهای این خطه جشنواره عکس نگاران در دو بخش چشم انداز شهری و طبیعت سیستان و بلوچستان به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و کانون عکاسان مستقل استان برگزار می گردد.

بخش های جشنواره ملی عکس نگاران:

الف) چشم انداز شهری
ب) طبیعت سیستان و بلوچستان

دبیر جشنواره ملی عکس نگاران:

حسین مسگرانی

هیات داوران :

کیارنـگ علایی، محمدرضا چایـفروش، علی قلم سـیاه، مهدی نجارپیشه، صادق سـوری

معرفی بخش های جشنواره ملی عکس نگاران:

 • چشم انداز شهری
  شامل تمامی عکس هایی که با رویکرد مستندگرایانه و با نگاه امیدبخش به تعاملات اجتماعی، فرهنگ عامه، اماکن تاریخی و مذهبی، همزیستی فرهنگی و دینی ، معابر، تفرجگاه ها و فضاهای عمومی شهری در کل استان سیستان و بلوچستان بپردازد.
 • طبیعت
  شامل تمامی عکس هایی که با رویکرد مستندگرایانه به ثبت طبیعت بکر و زیبای استان سیستان و بلوچستان، مناظر کویری، آسمان شب، فضاهای طبیعی خارج از شهرها و همچنین موضوعاتی چون محافظت از محیط زیست، گردشگری، عشایر و حضور مردم در طبیعت به منظور بهره وری صحیح از آن بپردازند.

آیین نامه جشنواره ملی عکس نگاران:

 1. شرکت تمامی عکاسان آماتور و حرفه‌ای از سراسر ایران در این جشنواره مغتنم است.
 2. جشنواره بنا بر اهداف فرهنگی برگزارکننده، اقدام به برگزاری یک اردوی عکاسی ده روزه برای عکاسـان غیربومی در آبان ماه سال جــاری می‌کند. عکاسان در این اردو، میهمان جشنواره هستند و تمامی هزینه‌های اقامـت آن‌ها، ایاب و ذهاب بین شهری در استان و کمک هزینـه بر عهده جشـنواره است. عکاسـان مدعو در این اردو به شهرسـتان های زاهـدان، زابل و چابهـار سفر می کنند.
 3. ثبت نام و حضور در اردوها رایگان است و هیچگونه هزینه‌ای به عنوان حق ثبت نام نخواهد داشت.
 4. عکاسان غیر بومی مدعو به اردو، توسـط شورای اجرایی جشـنواره و بر اسـاس شرح فعالـیت شان انتخاب می شـوند.
 5. جزییات چگونگی ثبت نام برای اردو و ارسال رزومه جهت بررسی و دعوت، متعاقبا در اطلاعیه های بعدی دبیرخانه اعلام خواهد شد.
 6. شرکت در جشنواره، برای عکاسان بومی به این صورت خواهد بود که همزمان با اردوی کشوری، برای تمامی متقاضیان بومی کارت و مجوز عکاسی صادر شده و پس از ثبت اطلاعات دوربین آن ها در سیستم جشـنواره، به مانند عکاسـان اردو در آخرین مهلت ارسـال آثار بایستی عکس های خود را از طریق سایت جشنواره بارگذاری نمایند.
 7. زمان تولید عکس ها باید صرفا برابر با روزهای اردو باشد و جشنواره پذیرای عکس های آرشیوی نیست . ( در بخش طبیعت عکسهایی که در یکسال گذشته در استان سیستان و بلوچستان عکاسی شده است مورد پذیرش قرار می گیرد . )
 8. نحوه تسلیم اثر به دبیرخانه به این صورت است که عکاسان دعوت شده به اردو باید آثار خود را در آخرین مهلت ارسـال اثر بر روی سی دی، حضورا به دبیرخانه تحویل بدهند، و عکاسان بومی و دیگر عکاسان غیرمدعو به اردو از سراسر ایران که در روزهای تعیین شده اردو، اقدام به عکاسی کرده اند می توانند آثار خود را در بخش چشم انداز شهری و طبیعت در سایت جشنواره بارگذاری نمایند.
 9. عکاسان بومی و دیگر عکاسان غیرمدعو به اردو، لازم است جهت شرکت در جشنواره، ابتدا ثبت نام اولیه را در سایت رسمی جشنواره به نشانی www.zahedanphoto.ir انجام داده و پس از sign up، نام کاربری و رمز عبور خود را برای تمامی مراحل بعدی جشنواره نزد خود حفظ کنند.
 10. ویرایش عکس‌ها نباید به مرزهای گرافیک، تصویرسازی، حذف بُعد و پرسپکتیو نماها بیانجامد. لازم به ذکر است تراز نور و کنتراست، تنظیم و کنترل رنگ، کراپ، پاسپارتو، اعمال یا کاهش گرین و تقویت شارپنس و کلاریتی آزاد است.
 11. هر عکاس می‌‌تواند در بخش «چشم انداز شهری» 10 اثر (10 تک عکس) و 2 مجموعه عکس و در بخش طبیعت (10 تک عکس) را به دبیرخانه تحویل دهد.
 12. مجموعه عکس‌های ارسالی می‌توانند از 2 تا 8 فریم برخوردار باشند.
 13. عکس‌های ارسالی می‌‌توانند رنگی یا مونوکروم باشند و با هر قالبی ثبت شده باشند اما در نهایت باید به صورت یک فایل Jpeg که اندازه ضلع بزرگ آن حداقل Pixel1500 (در عکس‌های افقی Width =1500 Pixel و در عکس‌های عمودی Height =1500 pixel باشد) و حجم فایل ارسالی از 2 مگابایت تجاوز نکند، ارسال شوند. D.p.i عکس‌ها را تغییر ندهید و با همان رزولوشنی که دوربین شما خروجی می‌دهد، ارسال نمایید.
 14. فایل خام (RAW ) عکس باید نزد عکاس محفوظ و در صورت پذیرش اثر، پس از داوری قابل ارائه به دبیرخانه باشد.
 15. بدیهی است عدم ارائه فایل خام عکس در زمان مطالبه دبیرخانه، منجر به حذف عکاس از بخش مسابقه و نمایشگاه خواهد شد.
 16. برگزار کننده حق استفاده از آثار ارسالی را برای مصارف کاملا فرهنگی خواهد داشت.
 17. آثار راه یافته به بخش مسابقه در قالب نمایشگاهی حرفه ای در تهران به روی دیوار خواهد رفت و سپس در دیگر شهرستان های کشور به نمایش گذاشته خواهد شد.
 18. تمامـی شرکت کنندگان اعم از مدعوین اردو، عکاسـان بومی و دیگر علاقه مندان باید آثار خود را تا حداکثر پایان روز سه شنبه مورخ 30 آبانماه 1396 از طریق روش هایی که در بند 8 این فراخوان توضیح داده شده، ارائه نمایند.
 19. با توجه به برگزاری جشنواره به صورت زنده و داوری آثار در روز پس از مهلت ارسال آثار، این جشنواره به هیچ عنوان تمدید نخواهد شد.
 20. ارسال آثار به معنای پذیرش تمامی مقررات این جشنواره در بندهای بیست گانه آن است.

جوایز جشنواره ملی عکس نگاران:

 • نفر اول در بخش چشم انداز: تندیس جشنواره، لوح افتخار و مبلغ سه میلیون تومان
 • نفر دوم در بخش چشم انداز: تندیس جشنواره، لوح افتخار و مبلغ دو میلیون تومان
 • نفر سوم در بخش چشم انداز: تندیس جشنواره، لوح افتخار و مبلغ یک میلیون تومان
 • نفر چهارم در بخش چشم انداز: لوح افتخار و مبلغ پانصد هزار تومان
 • نفر اول در بخش طبیعت: تندیس جشنواره، لوح افتخار و مبلغ سه میلیون تومان
 • نفر دوم در بخش طبیعت: تندیس جشنواره، لوح افتخار و مبلغ دو میلیون تومان
 • نفر سوم در بخش طبیعت: تندیس جشنواره، لوح افتخار و مبلغ یک میلیون تومان
 • نفر چهارم در بخش طبیعت: لوح افتخار و مبلغ پانصد هزار تومان

گاه شمار جشنواره جشنواره ملی عکس نگاران:

 • آغـاز به کار جشنواره : 10 مهر ماه 1396
 • ثبت نام اردوها : 15 تا 30 مهر ماه 1396
 • برگزاری اردوها : 20 تا 30 آبان ماه 1396
 • مهلت ارسال اثر : 30 آبان ماه 1396 (تمدید نمی‌شود)
 • داوری آثــار : 1 و 2 آذرماه 1396
 • اختتامیه و اهدای جوایز: 2 آذرماه 1396

نشانی دبیرخانه :

استان سیستان و بلوچستان – شهرستان زاهدان
بلــوار خرمشهــر 14 – اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی
کانون عکاسان مستقل استان – دبیرخانه جشنواره ملی عکس نگاران

نشــانی سـایت جشـنـواره :
www.zahedanphoto.ir

نویسنده مطلب: نرگس مزاری

3 دیدگاه در “فراخوان نخستین جشنواره ملی عکس نگاران

 • حسین کیخا

  (۲۴ مهر ۹۶ - ۱۱:۵۵)

  بسیار جالب وکاری بزرگ در استان است تشکر

 • عطيه

  (۲۳ آذر ۹۶ - ۲۳:۴۳)

  سلام مهلت این مسابقه تمام شد ؟

  • نرگس مزاری

   (۲۴ آذر ۹۶ - ۱۶:۱۹)

   بله متاسفانه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.