کانن یا نیکون

مقایسه دوربین عکاسی کانن با نیکون

کانن یا نیکون مسئله اینست

کانن یا نیکون

با خیلی از هنرجویان عکاسی که برخورد میکنم متوجه میشوم که اولین دغدغه ذهنی آنان خرید دوربین است. کانن یا نیکون

هنرجویان ممکن است با پرس و جو از اطرافیان خود که معمولا اعمال سلیقه شخصی آنان است خود را دچار سردرگمی کنند. در اینجا به مقایسه هر چند اجمالی دو برند مشهور کانن و نیکون میپردازیم تا کمکی به حال اینگونه افراد باشد.

مگا پیکسل بالا: کانن یا نیکون؟

دوربین نیکون چندی پیش با ارایه دوربین ۸۰۰ d از لحاظ پیکسل بالا از کانن پیشی گرفت. ولی کانن با معرفی ۵d s r  با ۵۰ مگاپیکسل توانست گوی سبقت را از رقیب دیرینه خود برباید. اگر قصد چاپ عکس در سایز های بزرگ را دارید کانن گزینه  مناسبی برای هزینه کردن است.

ال سی دی قابل چرخش: کانن یا نیکون؟

با کمک صفحه نمایش چرخان میتوان زوایایی را که عکاس نمیتواند حضور فیزیکی داشته باشد را کنترل کرد. و یا برای تنظیمات بهتر عکاسی میتوان از این قابلیت استفاده کرد. اولین صفحه نمایش چرخان را نیکون در دوربین  ۵۰۰۰ dخود در سال ۲۰۰۹ روانه بازار کرد. و بعد در دوربین های d ۵۲۰۰، d ۵۱۰۰ و d 5300. در سال ۲۰۱۵ صفحه نمایش لمسی را در دوربین d ۵۵۰۰ تعبیه کرد. ولی از هر دو قابلیت در هیچ کدام از دوربین ها استفاده نکرده است.

کانن هم اولین صفحه نمایش چرخان را در سال ۲۰۱۰ با دوربین ۶۰d معرفی کرد. و سپس با ۶۰۰ d. این کانن بود که برای اولین بار هر دو قابلیت یعنی هم چرخان و لمسی بودن را در ۶۵۰d  قرار داد و در سال ۲۰۱۲ در ۷۰۰d. تا سال ۲۰۱۵ نیکون دوربینی با هر دو قابلیت را هنوز روانه بازار نکرده است.

جاگیری مناسب در دست: کانن یا نیکون؟

شاید تنها نکته قابل توجه که در هر دو برند با هم برابر است در نحوه جاگیری در دست است. طریقه قرار گیری دکمه تنظیمات هنگام عکاسی در هر دو برند یکسان است. بنابراین بستگی به کاربر دارد که با کدام برند راحت تر بتواند کار کند.

نداشتن فیلتر پایین گذر: کانن یا نیکون؟

در اکثر دوربین های دیجیتال یک فیلتر پایین گذر جلوی سنسور تعبیه شده است. این فیلتر گرچه باعث افت کیفیت تصویر میشود ولی اثر سوسو زدن خطوط مثلا روی لباس یا رنگی که هنگام تکرار بوجود میاید را برطرف میکند. حال اگر سنسوری تولید شود که بدون این فیلتر این آثار را از بین ببرد یک مزیت برای آن برند محسوب میشود. نیکون برای اولین بار این قابلیت را در دوربین d ۸۰۰ قرار داد. و بعدا در دوربینه های d ۷۱۰۰، d ۵۳۰۰، و d ۳۳۰۰. اما کانن هنوز اقدامی نکرده و فقط در مدلهای ۲۰d a  و ۶۰d a که مخصوص عکاسی شب است این فیلتر اصلاح شده است.

قابلیت تصویر برداری: کانن یا نیکون؟

نیکون در سال ۲۰۰۸ با دوربین d ۹۰ توانست با رزولیشن ۱۲۸۰ در ۷۲۰ پیکسل که در ۲۴fps فیلم میگرفت نام خود را بر زبان ها انداخت. کانن نیز با معرفی ۵d مارک ۲ توانست تصویربرداری فول اچ دی را ارایه دهد. هر دو شرکت در ارایه خدمات حرفه ای تصویربرداری به مشتریان برابرند. ولی کانن با ارایه سنسورهای جدید و فوکوس هیبریدی و ارایه فوکوس اتوماتیک ممتد و پیوسته توانست از رقیب خود پیشی بگبرد. ۵d توانایی رکورد با رزولیشن ۴k دارد.

فوکوس خودکار هیبریدی: کانن یا نیکون؟

در اکثر دوربین های slr دو نوع فوکوس داریم فوکوس تشخیص فاز (phase detection) و تشخیص کنتراست(contrast detection). این دو مورد دارای ضعف هایی هستند. از جمله نورهای اضافی که در محیط هستند میتوانند فوکوس تشخیص فاز را به اشتباه بیاندازند. و عدم کارایی فوکوس کنتراست در نور کم. کانن این مشکل را هنگام عکاسی یا تصویر بردای با فوکوس هیبریدی حل کرده است. این فوکوس برای رفع ضعف این دو فوکوس قبلی تقریبا در تمام دوربین های کانن تعبیه شده است. ولی نیکون فقط در سری دوربین بدون آینه یعنی سری ۱ استفاده کرده است.

وای فای: کانن یا نیکون؟

یکی دیگر از گزینه هایی که بر مزیت برند ها میافزاید wifi و اپلیکیشن تلفن هوشمند است. تقریبا تمام دوربین های جدید کانن و نیکون این گزینه را دارا میباشند. از مزایای اصلی وای فای امکان عکاسی از راه دور و تماشا و انتقال عکس ها به تلفن همراه و تبلت است. این کار توسط اپلیکیشنی که دو شرکت ارایه دادند میسر است. تفاوتی که اپ نیکون و کانن در این مورد دارند این است که کانن امکان تغییر تمام موارد را در اپ گنجانده اما در نیکون فقط میتوان با لمس صفحه تلفن فوکوس کرد و عکس گرفت. بقیه موارد تنظیمات از طریق خود دوربین انجام میشود.

با توجه به مطالب بالا باز هم نمیتوان گفت که کدام برند صددرصد از برند دیگر بهتر است. عکاس با توجه به نیازهای عکاسی خود میتواند تصمیم بگیرد که هزینه خود را روی کدام یک از برندهای بالا صرف کند.

نویسنده مطلب: نرگس مزاری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.