مجموعه عکس سربازان ناشناس از دیوید جی

مجموعه عکس سربازان ناشناس (The Unknown Soldier) مجموعه عکسی با موضوع سربازان جوان و باز مانده از جنگ عراق و افغانستان در چند سال اخیر است که توسط دیوید جی (David Jay)، عکاس بین المللی تهیه شده است. طی سال های گذشته، جنگ در افغانستان و عراق کشته و مجروح های زیادی را از خود برجای گذاشت. بنابراین دیوید جی  تصمیم گرفت از سربازهایی که بازمانده جنگ هستند، ولی زندگی جدید آنها بخاطر قطع عضو یا سوختگی شدید تحت الشعاع قرار گرفته عکاسی کند.

دیوید جی شروع به عکاسی از سوژه های خود در مکان های مختلف و در سر تا سر کشور کرد. از بیمارستان گرفته تا خانه و در میان خانواده ی آنها. عکاس سعی کرد در عکس های خود زندگی آنها را بعد از آسیب دیدن به تصویر بکشد. مردم عادت دارند سربازان آسبب دیده را در تلویزیون ببینند. در مسابقات پارالمپیک، شنا یا دو ماراتون. این موارد درست است. اما درباره ی بسیاری از سربازان آسیب دیده صدق نمیکند. در واقع آنها از طرف اجتماع طرد شده هستند. همه آنها در تلاش برای رسیدن به جایگاه در خور خود هستند. اما تعداد زیادی از آنها به اهداف خود نمی رسند.

جی در مورد مجموعه عکسش این طور میگوید: در نهایت، سربازان ناشناس یک مجموعه عکس درباره جنگ نیست. بلکه این مجموعه عکس فرصتی است برای ارایه موضوعی که به راحتی نمی توان راجع به آن صحبت کرد و همچنین مسایلی که ما راجع به آنها مسئول هستیم. این تصاویر می تواند برای مخاطب ناراحت کننده باشد. اما این مجموعه ما را وادار میکند که با ترس های موجود در زندگی، مرگ، جنسیت، بیماری و روابط اجتماعی رو به رو شویم. واقعیت ها همیشه زیبا نیستند و این تصاویر بخشی از واقعیت است.

دیوید جی متولد اوکلند میباشد اما بیشتر عمر خود را در استرالیا، اروپا و نیو یورک گزرانده است. او به عنوان عکاس مد و فشن کار خود را برای مجله های معتبری نظیر ووگ آغاز کرد. مجموعه هایی که دیوید تاکنون کار کرده پروژه SCAR، سربازان ناشناس، Grief Camp و پروژه آلاباما میباشد. مجوعه سربازن ناشناس برای او جوایز متعدد بین المللی را مانند جایزه عکس مگنوم در پی داشته است.

دیوید جی عکاس بین المللی

با هم عکس هایی از مجموعه عکس سربازان ناشناس را می بینیم.

نویسنده مطلب: نرگس مزاری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.