مجموعه عکس انسرادوس از والريو بيسپوری

مجموعه عکس انسرادوس از والریو بیسپوری

والریو بیسپوری( Valerio Bispuri ) عکاس ایتالیایی طی سفر خود به آمریکای جنوبی به موضوع زندان ها و زندانی ها پرداخته است. او طی عکاسی از 74 زندان مخوف به مدت ده سال مجموعه عکس انسرادوس را تهیه کرده است که توجه جهانیان را به خود جلب کرد. او برای تهیه این مجموعه عکس با خطرات زیادی از جانب زندانی ها رو به رو بود با این حال عشق به عکاسی مانع از این میشد تا از هدف خود دور شود. بنابراین با مسئولیت خودش وارد زندان ها میشد و عکاسی میکرد.

در عکس های او زندگی رقت بار زندانی ها، درد، مریضی و مرگ و عدم توجه دولت ها به این مکان ها را به خوبی میشود دید. او از کنتراست بالا و  سیاه و سفید بودن عکس ها برای نشان دادن عدم وجود امید در بین زندانی ها و احساس پوچی که در بین آنها وجود دارد استفاده کرده است. در مجموعه عکس انسرادوس، والریو بیپوری سعی کرده است تا مشکلات زندانی ها از جمله افزایش جمعیت و در مقابل، کمبود فضا و عدم وجود بهداشت در این مکان ها را به تصویر بکشد.

والریو طی این پروژه عکاسی، خود چندین بار از طرف زندانی ها تهدید به مرگ شد و حتی یک بار هم گردن او به شدت آسیب دید. در یکی از زندان های پرو توسط فردی زندانی با یک سرنگ خون آلوده مورد حمله واقع شد که توسط فرد دیگری از این مهلکه جان سالم به در برد. حتی زندانی ها کیسه ای پر شده از ادرار را بر روی او پرتاب میکردند اما انگیزه والریو برای تکمیل پروژه به قدری بالا بود که تمام این مشکلات و خطرات را به جان خرید. به گفته خود او با اینکه یک بار بزور میخواستند سرنگ آلوده ای به او در یکی از این سفرها تزریق کنند، هیچ اظهار پشیمانی از انجام پروژه خود نمی کند. و این شرایط سخت را با جان و دل پذیرفته و به کارش ایمان داشته است.

او طی پروژه ای که در یکی از زندان های آرژانتین داشت توانست وضعیت زندان ها و افراد زندانی را به خوبی انعکاس دهد. این باعث شد که عفو بین الملل واکنش نشان دهد و خاستار رسیدگی به وضعیت زندانی ها شد. دولت آرژانتین نیز اقدامات لازم را انجام داد.

والریو بیسپوری عکاس ایتالیایی متولد سال 1971 در رم میباشد. بعد از اتمام تحصیلات خود در رشته ادبیات تصمیم گرفت که عکاسی را به طور جدی آغاز کند. والریو در آسیا، آفریقا و خاورمیانه گزارش هایی را تهیه کرده است. اما بیشتر فعالیت های وی مربوط میشود به آمریکای جنوبی. مجموعه عکس انسرادوس که مربوط میشود به زندگی زندانی ها در 74 زندان در کشورهای مختلف آمریکای جنوبی واکنش های زیادی را در پی داشت.

والریو بیسپوری

مجموعه پاکو پروژه دیگر اوست که هشت سال به طول انجامید. این پروژه مربوط است به تاثیرات مخرب پاکو بر روی زندگی جوانانی که این ماده مخدر ارزان را استعمال میکنند. این مجموعه نیز واکنش های جهانی زیادی را در بر داشت و جوایز متعدد بین المللی را برای وی به ارمغان آورد.

با هم چند عکس از مجموعه  انسرادوس را در زیر مشاهده میکنیم.

نویسنده مطلب: نرگس مزاری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.