لنزها در عکاسی

لنزها در عکاسی

معرفی انواع لنزها در عکاسی

برای خلق یک اثر در هنرهای مختلف نیازمند ابزارهای گوناگونی هستیم. هنر عکاسی نیز از این قانون مستثنی نیست. برای بدست آوردن یک تصویر خوب و ایده آل نیازمند ابزار و ادوات گوناگونی هستیم. یکی از مهم ترین ابزارها که جز لاینفک یک دوربین نیز محسوب میشود لنز است. بعد از سنسور دومین عامل در مشخص کردن کیفیت یک عکس لنز است. عکاس میتواند با توجه به سوژه و موضوعی که دارد انواع مختلفی از لنزها را انتخاب کند.

لنزها

یکی از مهم ترین ویژگی لنزها فاصله کانونی آنهاست. فاصله کانونی یک لنز عبارت است از فاصله لنز تا محل ایجاد تصویری فوکوس از موضوع در بی نهایت. اندازه و شکل موضوع رابطه تنگاتنگی با نوع لنز دارد. به طوری که هر چه فاصله کانونی بلندتر باشد تصویر بزرگتر است. و هر چه فاصله کانونی کوتاه تر باشد تصویر کوچک تر است.

بر اساس فاصله کانونی، لنز ها را به انواع مختلفی طبقه بندی میکنند. مهم ترین و پرکابرد ترین لنزها شامل لنز نرمال، واید انگل یا زاویه باز، تله فوتو، زوم، ماکرو، چشم ماهی و تیلت شیفت است.

لنز نرمال

لنز نرمال لنزی است که فاصله کانونی آن بین ۵۰، ۸۰ یا ۱۰۰ میلی متر در ساختار ۳۵ میلی متری است.

ویژگی های تصویر لنز نرمال

 • پرسپکتیو در این لنز همانند چشم انسان است.
 • اجزای صحنه نیز به طور معمولی قرار میگیرند. نه ریز و نه درشت.

این لنز ایده آل برای عکاسی پرتره است مخصوصا برای فاصله کانونی ۸۵ تا ۱۰۰ میلی متر. چرا که ترکیب این لنز با دریچه دیافراگم باز یک تصویر با فوکوس کم و سوژه برجسته را به ما میدهد.

لنز واید انگل یا زاویه باز

لنز واید انگل (wide angle lens) یا زاویه باز لنزی است که دارای فاصله کانونی کمتر از لنز نرمال است. تمام لنزهایی که عدد فاصله کانونی آنها زیر ۴۳ است، یعنی از حدود ۴۳ تا ۵ میلیمتر جزو این دسته از لنزها قرار میگیرند.

لنزها و انواع مختلف آن

ویژگی تصویر در لنز واید انگل :

 • عکاسی با این لنز اغراق در تصویر را به وجود می آورد.
 • بهم ریختگی پرسپکتیو همراه با اعوجاج زیاد از ویژگی های این لنزهاست.
 • در این لنز اجسام و موضوعات ریزتر، عمق میدان وضوح تصویر نیز زیاد است.

به خاطر دید وسیعی که ایجاد میکند در عکاسی طبیعت، شاخه ای از عکاس معماری و عکاسی فاین آرت کاربرد فراوانی دارد.

لنزهای تله فوتو

لنزهایی که فاصله کانونی آنها بین ۱۰۰ تا ۸۰۰ میلی متر جای دارند جز لنزهای تله فوتو محسوب میشوند.

ویژگی تصویر در لنز تله فوتو :

لنزها و انواع آن

 • فشردگی تصویر زیاد است و پرسپکتیو در این لنزها کم است.
 • اجزای صحنه درشت تر نمایان میشوند.
 • این لنزها عمق میدان وضوح کمی به تصویر میدهند.

برای عکاسی حیات وحش، پرتره، ورزشی و مستند بسیار مناسب هستند. در کل برای سوژه هایی که در فواصل دور قرار دارند بسیار ایده آل هستند. چرا که میتوانید به راحتی و با عمق میدان کم روی سوژه مورد نظر فوکوس کنید.

لنز ماکرو

فاصله کانونی در لنزهای ماکرو بین ۵۰ تا ۲۰۰ میلی متر میباشد.

ویژگی تصویر لنز ماکرو :

لنزهای ماکرو برای عکاسی از اجسام ریز یا عکاسی کلور آپ بسیار مناسب اند. این لنزها عکاس را قادر میسازد که روی سوژه مورد نظر در فاصله فوکوس ماکرو به خوبی فوکوس کند و عکس شارپ و واضحی را بدست آورد.

لنز تیلت شیفت

لنزهایی که قادرند دهانه دوربین را به میزان ۸ تا ۲۰ درجه تغییر محور دهند. نتیجه کار اصلاح شدید پرسپکتیو است که در عکاسی معماری کاربرد فراوانی دارد.

لنز زوم

این لنزها فاصله کانونی متغیری دارند. به طوری که بعضی از لنزهای زوم قادرند از یک لنز واید انگل به یک لنز تله فوتو تغیر زاویه دهند.

 

لنز چشم ماهی یا fisheye

فاصله کانونی در لنز چشم ماهی بین ۷ تا ۱۶ میلی متر متغییر است.

ویزگی های تصویر لنز چشم ماهی

زاویه این لنز بسیار عریض است و میتواند با انحنا دادن به خطوط صاف عکس هایی خیلی عریض به عکاس بدهد. این لنز با ایجاد یک تصویر ۱۸۰ درجه ای عکس هایی به صورت محدب یا بیضوی ایجاد میکند.

لنزها و انواع آن در عکاسی

همان طور که مشاهده کردید تقریبا برای هر هدفی در عکاسی لنزی نیز تعبیه شده است. این بستگی به هدف و سوژه عکاس دارد که چه نوع لنزی و با چه کاربردی را انتخاب کند.

نویسنده مطلب: نرگس مزاری

2 دیدگاه در “لنزها در عکاسی

 • سارا سپاهی

  (۲ بهمن ۹۷ - ۱۸:۴۱)

  متشکرم از زحمتی که بابت این متن کشیدین. خوندمش و قسمت ویژگیهای تصویر هر لنز لرام مفید بود. پیش از این هم یک دوره ویدئویی در سایت بلدشو برای لنزها دیده بودم و در کل پیگیر مطالب آموزشی عکاسی هستم. سپاس از مطالبی که تهیه کردین.

  • نرگس مزاری

   (۳ بهمن ۹۷ - ۱۷:۳۸)

   به امید موفقیت روز افزون برای شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.