فرمت های تصویر

فرمت های تصویر در دوربین های دیجیتال

آشنایی با فرمت های تصویر در دوربین های دیجیتال

امروزه در دوربین های دیجیتال با انواع مختلفی از فرمت های تصویر برای ذخیره سازی تصاویر روبرو هستیم. این خود یکی از نشانه های فرایند تکمیل و پیشرفت عکاسی دیجیتال از نظر فنی است. عکاسان چه آماتور و چه حرفه ای با شناخت این فرمت ها میتوانند به نتایج بهتری چه از نظر فنی و چه از نظر کیفی در عکاسی برسند. در این lنوشتار ویزوریو با فرمت های تصویر متداول در ذخیره سازی در دوربین های دیجیتال آشنا میشویم.

فرمت تصویرگیری jpeg

رایج ترین فرمت ثبت تصاویر که توسط دوربین های دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرد jpeg
نام دارد. این فرمت معروف را می توانیم تقریبا با استفاده از تمام نرم افزارهای تصویرگری در کامپیوتر خود باز کنیم. فرمت jpeg با استفاده از فشرده سازی، حجم فایل را کاهش داده و به شما این امکان را می دهد تا تصاویر بیشتری را در کارت حافظه خود ذخیره کنید. jpeg یک فرمت فشرده سازی همراه با اتلاف است یعنی همیشه مقداری از اطلاعات ارائه شده در تصویر را حذف می کند.

برای تولید فایلی با حجم کمتر ممکن است تعداد پیکسل ها تغییر کند. برای این منظور معمولا تصویر به بلوک هایی 16 در 16 پیکسل تقسیم می شوند. این امر ممکن است باعث تغییر مقادیر پیکسل شود تا داده ها به شکل بهتری توصیف شوند. در منوی دوربین معمولاً با عنوان large/super fine یا large/fine نمایش داده میشود.
در مواقعی که کیفیت تصویر برای شما چندان اهمیتی ندارد می توانید از تصویری با درجه وضوح پایین تر اما نسبت فشرده سازی بالاتر استفاده کنید.
برخی دوربین ها ترکیبات مختلفی را از درجه وضوح و فشرده سازی ارائه می دهند. اما برخی دیگر فقط گزینه های مربوط به کیفیت تصاویر را به طور عام نمایش میدهند. نام هایی مانند best، good normal ،email. برای مثال best بالاترین درجه وضوح و پایین ترین نسبت فشرده سازی را نشان می دهد.

 فرمت تصویرگیری raw

زمانی که این گزینه را انتخاب می کنید دوربین داده های خام را از طریق سنسور دریافت کرده و آن ها را به فرمت فایل اختصاصی ذخیره می کند. این داده ها معمولا با استفاده از الگوریتم فشرده سازی بدون اتلاف فشرده سازی شده است. مزیت اصلی وضعیت تصویرگیری raw نسبت به فرمت jpeg علاوه بر کیفیت تصویر بالاتر این است که ویژگی های زیادی برای اصلاح عواملی مانند نوردهی و اصلاح رنگ قبل از تبدیل داده raw به فرمت تصویری ارائه می شود.

 فرمت تصویرگیری tiff

فرمت tiff از نظر کیفیت تصویر شبیه به تصویر raw است. اما حجم فایل آن بسیار بیشتر است. تنها یک مزیت برای استفاده از وضعیت تصویرگیری وجود دارد. لازم نیست برای تبدیل تصاویر از نرم افزار خاصی استفاده کنیم. اگر می خواهید عکس خود را در اندازه بسیار بزرگ چاپ کنید یا اگر می خواهید از سایر مزایای ارائه شده توسط فرمت raw استفاده کنید بهتر است از این وضعیت در دوربین هایی که گزینه مربوط به آن را دارد استفاده نمائید.

 

نویسنده مطلب: نرگس مزاری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.