عکاسی HDR

عکاسی HDR و آشنایی با تکنیک آن

عکاسی HDR و آشنایی با تکنیک آن

امروزه هنر عکاسی با پیشرفت و گسترش ابزار آلات لازمه در این هنر برای همگان جذاب و آسان شده است. از توسعه در تجهیزات دوربین و لنزها گرفته تا نرم افزارهای ادیت عکس. از جمله تکنیک هایی که با پیشرفت در حوزه نرم افزاری عکاسی با آن روبرو هستیم عکاسی HDR است. این تکنیک در بین بسیاری از عکاسان اعم از آماتور و حرفه ای طرفداران زیادی دارد. به طوری که از این تکنیک به عنوان سبک کار خود استفاده میکنند.

عکاسی HDR

عکاسی HDR چیست؟

زمان هایی پیش می آید که دوربین بر خلاف انتظار به خوبی نمیتواند نورسنجی کند. این مشکل معمولا زمانی پیش می آید که تفاوت نوری نقاط تاریک و روشن در محدوده سوژه زیاد باشد. چشم انسان قادر است که مناطق تیره و روشن و تفاوت نوری را به خوبی از هم تفکیک کند. ولی برای حل این مشکل در دوربین تکنیک HDR را قرار دادند. HDR مخفف کلمه High dynamic range به معنای دامنه دینامیک بالا است. عکاس می تواند با استفاده از نرم افزارهای مخصوصی که ویژه این تکنیک طراحی شده به عکس دلخواه خود برسند.

عکاسی HDR و روش انجام آن

شیوه کار در عکاسی HDR به این ترتیب است که عکاس از سوژه مد نظر چندین عکس با سرعت شاتر مختلف تهیه میکند. یعنی یک عکس با میزان نوردهی معمولی و بقیه عکس ها با میزان نوردهی دو پله کمتر و بیشتر ثبت می شوند. معمولا تعداد عکس های بین 3 تا 5 عدد بهترین نتیجه را خواهد داشت. سپس عکس های گرفته شده در نرم افزار مربوطه با هم ادغام شده و نتیجه جالب توجهی بدست می آید. نرم افزارهایی که معمولا برای این تکنیک استفاده میشود شامل Photomatix ،Easy HDR و (Adobe Photoshop (CS series می باشد.

عکاسی HDR

میتوان با استفاده از مد دستی دوربین و تنظیم سرعت شاتر چندین عکس گرفت یا اینکه از قابلیت براکتینگ که در بسیاری از دوربین های دیجیتال تعبیه شده کمک گرفت.

عکاسی HDR و ترفندهای آن

  • برای بدست آمدن نتیجه بهتر سعی کنید از سه پایه استفاده کنید.
  • برای جلوگیری از ایجاد لرزش بهتر است از کابل شاتر استفاده شود.
  • همیشه سعی کنید از فرمت RAW در عکاسی استفاده کنید. همینطور در این مورد.
  • در هنگام عکس برداری حتما از حساسیت ایزو و دریچه دیافراگم ثابت استفاده کنید.
  • برای بدست آمدن عکسی یکدست بهتر است کادر خود را تغییر ندهید.
  • سیستم فوکوس دوربین خود را روی حالت continuous قرار دهید.
  • بهتر است سوژه های ثابت را برای به کار بردن این تکنیک مورد استفاده قرار دهید.

بدست آوردن عکس HDR بسیار ساده است. اما مانند هر کار دیگری که تازه شروع به یادگیری آن میکنید نیازمند تمرین و تلاش زیاد است.

 

نویسنده مطلب: نرگس مزاری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.