آشنایی با عکاسی دراماتیک در فضای باز

آشنایی با عکاسی دراماتیک در فضای باز

عکاسی دراماتیک در فضای باز (dramatic outdoor photography) چیست؟

همان طور که میدانید هنر عکاسی دارای ژانرها و شاخه های متعددی میباشد. برای شناخت و وارد شدن به ژانر مورد نظر خود در ابتدا باید علاقه خود و همچنین درک کاملی از درونیات خود داشته باشید. در این صورت است که در ژانری که انتخاب میکنید می توانید هر لحظه ایده و فکری جدید را در آثار خود پیاده کنید. امروز ویزوریو برای شما از شاخه ای از عکاسی میگوید که مورد توجه بسیاری از هنرمندان واقع شده است. عکاسی دراماتیک در فضای باز یا dramatic outdoor photography.

عکاسی دراماتیک در فضای باز چیست؟

پرتره های محیطی با تم دراماتیک از جمله عکس های بازار پسند و مشتری پسندی هستند که در مجموعه آرشیو بسیاری از هنرمندان نمونه هایی از این دست را می توانیم مشاهده نماییم. پرتره های محیطی با نمای اکستریم لانگ شات به طور معمول سوژه را به همراه مقدار زیادی از محیط اطراف در درون کادر دوربین جای می دهند. به طور رایج در این دست از پرتره ها، تاکید بر روی سوژه به همراه محیط اطراف است و کل صحنه ای که کادر بندی میشود در فوکوس دوربین قرار میگیرد. بیشتر عکاسان آمریکایی و اروپای غربی به این سبک کار علاقمند هستند، اما همانگونه که عرض شد تم دراماتیک موجود در این گونه آثار در همه جای جهان طرفداران خاص خود را دارد.

عکاسی دراماتیک در فضای باز چیست؟

پرتره های محیطی دراماتیک معمولا با دو روش قابل انجام هستند که به طور مختصر بیان میکنم.

روش اول استفاده از نور مصنوعی

در این روش عکاسی دراماتیک در فضای باز از نور مصنوعی بسیار زیاد برای خنثی کردن نور آمبیانس بر روی سوژه استفاده میشود. در این حالت مجموعه فلاش ها بر روی سوژه به گونه ای تابانده میشوند که سوژه روشن ترین بخش تصویر را تشکیل می دهد و در مرکز توجه بیننده قرار داده میشود. این شیوه ای نسبتا آسان در شرایطی است که عکاس وقت کمی برای عکاسی دارد. به طور خاص عکاسی در ساعت های صبح گاهی یا عصر گاهی نزدیک به غروب خورشید با این شیوه انجام می شود زیرا با احتمال کم شدن یا از دست رفتن ساعت های طلایی برای عکاسی مواجه هستیم.

مزیت استفاده از شیوه فوق در اینجاست که عکسهای تهیه شده با این روش، به پردازش نرم افزاری چندانی نیاز ندارند. تنالیته رنگی آسمان و‌ محیط در این شرایط حالت دراماتیک بیشتری به تصویر می دهند و شما نیازی نخواهید داشت تا با استفاده از فتوشاپ سچوریشن بیشتری در عکس ایجاد کنید. اما در هر صورت عکاس هنرمند میتواند بنا به ذوق خود هر تغییری را در مرحله پردازش عکس ایجاد نماید.

روش دوم استفاده از نور طبیعی

در روش دوم که کمی حرفه ای تر، دشوار تر و نیازمند پردازش ییشتری در نرم افزار است، روشی است که در آن از نور مصنوعی استفاده نمی شود و تمام بخش های سوژه و محیط بر اساس نورسنجی با نور طبیعی، ثبت میشوند.
بیشتر عکاسان سبک مد و فشن که اقدام به عکاسی در فضای باز میکنند، اصولا به سراغ روش دوم نمیروند چون این گروه از عکاسان علاقه ای به ترکیب بندی محیط در کادر عکس ندارند و با Overpowered کردن سوژه آنرا به درخشانترین بخش عکس تبدیل نموده و بدون زحمت اضافه با کمی پردازش عکس را روانه بازار میکنند.

اما عکاسانی که بیشتر به عکاسی فضای باز علاقه دارند و ترکیب بندی خطوط و نقاط، رنگ بندی آسمان و ترکیب و سچوریشن رنگ های محیطی به همراه نور نرم و‌ ملایم بر روی سوژه برای آنها در درجه اولویت قرار دارد، شیوه دوم را بر می گزینند.
آنچه که در تمام ژانرها و شاخه های عکاسی از جمله عکاسی دراماتیک در فضای باز نیازمند است، شناخت ابزار اولیه، طریقه نورپردازی صحیح و همچنین ترکیب بندی مناسب میباشد. نکته ای که در اینجا اهمیت به سزایی دارد داشتن خلاقیت است. داشتن ایده های جدید و به کارگیری خلاقیت، در ایجاد آثاری بکر و جدید میتواند به شما کمک کند.

 

نویسنده مطلب: نرگس مزاری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.