ضد نور یا سیلوئت

ضد نور یا سیلوئت در عکاسی

عکاسی ضد نور یا سیلوئت

گاهی اوقات با عکس هایی مواجه میشویم که سایه ای از سوژه بر روی عکس ایجاد میشود و سوژه تاریک است. در این نوع عکس ها تکنیکی به کار رفته میشود که به آن ضد نور یا سیلوئت (silhouette) گفته میشود. بسیاری از افراد در این تکنیک برای نشان دادن احساسات مختلف مانند اندوه یا شادی استفاده کنند. و یا میتوان با استفاده از این تکنیک جلوه ای مرموز یا ترسناک به عکس بدهیم. این باعث میشود که بیبننده قدرت تخیل خود را نیز وارد ماجرا کند . 

برای اجرای این تکنیک نیازمند یک منبع نور قوی هستید. هم میتوانید از نور مصنوعی استفاده کنید هم طبیعی. برای ثبت چنین عکس هایی از نظر زمانی محدودیت ندارید ولی بهترین زمان هنگام طلوع یا غروب خورشید است. چرا که به عکسها به طور طبیعی حالت دراماتیک فوق العاده ای میبخشد. در عکاسی ضد نور یا سیلوئت نکته ای که باید به آن توجه شود اینست که سوژه مقابل منبع نور قرار میگیرد. نورسنجی نیز برخلاف مواقع دیگر عکس برداری پیش میرود. به این ترتیب که بر اساس روشن ترین بخش تصویر نورسنجی انجام میشود. براساس این تنظیم ساده و به دلیل نوردهی کم به سوژه، تصویر سیاه یا به اصطلاح آندر اکسپوژر میشود.

نکاتی که در عکاسی ضد نور یا سیلوئت باید رعایت شود:

سوژه عکاسی ضد نور یا سیلوئت : 

در انتخاب سوژه برای عکاسی در این روش هیچ محدودیتی وجود ندارد. اما از آنجا که تصویر آندر اکسپوژر است و بافت و جزییات تصویر در زیبایی آن نقش زیادی ندارد عوامل دیگری نظیر اندازه و فرم سوژه حرف اول را میزنند. سعی کنید شکل سوژه مورد نظرتان قابل تشخیص باشد تا بییننده دچار سردرگمی نشود.

ضد نور یا سیلوئت در عکاسی

فلش دوربین خاموش :

اگر دوربین در حالت اتوماتیک باشد در این گونه مواقع فلش به صورت خودکار به کار می افتد. ولی ما این را نمی خواهیم. چون باعث میشود که سوژه روشن شود. پس زمانی که قصد دارید عکس ضد نور بگییرید فلش دوربین را خاموش کنید.

توجه به کادر بندی مناسب در عکاسی ضد نور یا سیلوئت :

گاهی اوقات توجه به نکات فنی در این تکنیک باعث غافل شدن ما از ترکیب بندی مناسب در عکاس ضد نور میشود. بعد از رعایت نکات فنی انتخاب زاویه مناسب برای عکس برداری فراموشتان نشود. سوژه ها را طوری انتخاب کنید که باهم تداخل نداشته باشند. مثلا هنگامی که می خواهید از یک فرد و درختی عکاسی کنید آنها را با فاصله از هم قرار دهید. چرا که تصویرشان درهم ادغام شده و تشخیص آنها برای مخاطب سخت میشود.

حالت خودکار دوربین و عکاسی ضد نور یا سیلوئت :

هنگامی که از حالت اتوماتیک در دوربین برای عکس برداری استفاده میکنید دوربین یه صورت خودکار نورسنجی را انجام میدهد. پس برای عکاسی ضد نور در این حالت با مشکل مواجه میشوید. راه حل این مشکل اینست که دوربین را روی روشن ترین قسمت تصویر ببرید و دکمه شاتر را تا نیمه فشار دهید تا نورسنجی انجام شود. ولی آن را رها نکنید. حالا دوریبن را روی سوژه مورد نظر بیاورید و شاتر را کامل فشار دهید. حالا عکس ضد نور شما آماده است.

حالت غیر اتوماتیک دوربین و عکاسی ضد نور یا سیلوئت :

اگر در حالت غیر اتوماتیک عکس برداری میکنید میتوانید به صورت دستی خودتان تنظیمات را انجام دهید. بهترین کار این است که بر اساس تنظیمات پیشنهادی خود دوربین عمل کنید و طبق سرعت شاتر و دریچه دیافراگم پیشنهادی عکاسی کنید. اگر از نتیجه رازی نبودید میتوانید سرعت شاتر را کم کنید و نتیجه را بررسی کنید.

ضد نور یا سیلوئت با استفاده از نور طبیعی

این ها پیشنهاداتی بود برای عکاسی ضد نور یا سیلوئت. مزیت عکاسی دیجیتال که کار را برای همگان راحت کرده دیدن نتیجه در همان لحظه است. پس تا به نتیجه دلخواه و مورد نظر خودتان نرسیده اید خسته نشوید و عکس بگیرید . یادتان نرود که خلاقیت را چاشنی کار خودتان قرار دهید.

 

 

نویسنده مطلب: نرگس مزاری

2 دیدگاه در “ضد نور یا سیلوئت در عکاسی

 • محدثه

  (۶ خرداد ۹۷ - ۲۳:۴۸)

  مطالب عالی بود وخیلی بهم کمک کرد

  • نرگس مزاری

   (۴ تیر ۹۷ - ۱۸:۴۳)

   سپاس فراوان از همراهی شما… باعث خوشحالیه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.