استفاده از شیشه جوشکاری به عنوان یک فیلتر ND

استفاده از شیشه جوشکاری به عنوان یک فیلتر ND

فیلتر nd و تاثیر آن در نوردهی طولانی

نوردهی طولانی یا لانگ اکسپوژر در عکاسی تکنیکی است که نیازمند طولانی کردن زمان نوردهی که از طریق سرعت شاتر پایین به دست می آید، می باشد. لانگ اکسپوژر یا نوردهی طولانی یعنی اینکه سرعت شاتر را روی چند ثانیه، چند دقیقه یا حتی چند ساعت تنظیم کنید. این تکنیک برای ثبت مناظر طبیعی بسیار مناسب است و نتایج شگفت انگیزی به دست می آید. یکی از ابزار های بسیار مهمی که در این تکنیک باید استفاده شود فیلتر ND است. این فیلتر میزان نور وارد شده به لنز را به صورت یکنواخت کاهش می دهد. اما در شرایطی ممکن است فیلتر ND را نتوانید تهیه کنید یا در دسترس نباشد. در این گونه مواقع پیشنهاد ما به شما استفاده از شیشه جوشکاری است.

اگر می خواهید بدون هزینه گزاف عکس هایی با نوردهی طولانی در طی روز بگیرید این مقاله را حتما بخوانید.

حتما می دانید که برای بدست آوردن نتایج مطلوب از عکاسی با نوردهی طولانی فیلتر nd ابزار بسیار مناسبی برای این کار می باشد. حال اگر می خاهید در هزینه های خود صرفه جویی کنید می توانید به جای استفاده از این فیلتر گران قیمت از شیشه جوشکاری (نوعی شیشه که هنگام جوشکاری از چشمان محافظت می کند) استفاده کنید.

این شیشه ها در بازار با قیمت بسیار مناسب به فروش می رسند.

همان طور که در تصویر می بینید عکاس شیشه را با استفاده از نوار لاستیکی بر روی لنز سوار کرده است.

این فیلتر دست ساز عکاسی،  نوردهی طولانی سی ثانیه یا بیشتر را در طول روز برای شما فراهم می آورد. با استفاده از این تکنیک می توانید جلوه ی خاصی به مناظر شهری و عکاسی لند اسکیپ خود ایجاد کنید.

نتایج به دست آمده با استفاده از این تکنیک را در زیر مشاهده  می کنید.

نویسنده مطلب: نرگس مزاری

2 دیدگاه در “استفاده از شیشه جوشکاری به عنوان یک فیلتر ND

  • علی محبی

    (۱۸ تیر ۹۷ - ۱۵:۳۰)

    من از این ترفند استفاده کردم اما متاسافانه شیش های جوشکاری فقط رنگ سبز رو عبور میده در نتیجه عکس شما سبز میشه که مجبوری سیاه سفیدش کنی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.