سنسور در دوربین عکاسی دیجیتال چیست؟

سنسور در دوربین عکاسی دیجیتال چیست؟

از گذشته تاکنون ساختمان دوربین سیر تکمیلی زیادی را سپری کرده است. دوربین های آنالوگ جای خود را به دوربین دیجیتال داده و تغییرات زیادی را در اجزای دوربین و همچنین در عکاسی به وجود آورده است. دوربین های امروزی از اجزای زیادی تشکیل شده است. یکی از مهم ترین اجزای دوریبن سنسور (sensor) میباشد. سنسور یا حس گر محلی در دوربین است که نور از لنز به آن تابیده و عکس را به صورت دیجیتال ثبت میکند. در واقع سنسور یا حسگر جایگزین فیلم و نگاتیو در دوربین های قدیمی هستند. مشخصات حسگر مانند اندازه، نوع و تعداد پیکسل های موثر تاثیر مستقیمی بر ثبت و کیفیت عکس های دیجیتال دارد.

سنسور چیست؟

 

انواع سنسور در دوربین های دیجیتال

  1. CCD
  2. Super CCD
  3. سنسور سیماس (CMOS)

سنسور CCD

این نوع از سنسورها در اکثر دوربین های دیجیتال امروزی به کار رفته اند. آنها از میلیون ها سلول نوری تشکیل شده اند. هر سلول میزان روشنایی نوری که به آن تابیده می شود را به ولتاژ الکتریکی تبدیل میکنند. CCD ها در برخی از اسکنر ها هم استفاده شده اند و دارای تعداد نقاط متفاوتی هستند (تعداد سطرهاو ستون ها و پیگسل ها).

سنسور Super CCD

در این نوع سنسورها، سلول های نوری با یک ساختار لانه زنبوری در کنار هم قرار گرفته اند که مزایای فراوانی دارند از جمله حساسیت بیشتر سلول ها به نور و کاهش پارازیت تصویر و از آن مهم تر افزایش وضوح مؤثر دوربین که به علت فاصله کمتر میان سلول های نوری است.

سنسور CMOS

فناوری دیگری که با سنسورهای CCD در رقابت است CMOS نام دارد. CMOS در مقایسه با CCD مصرف انرژی کمتری دارد که این یک ویژگی مهم برای کاربران دوربین های دیجیتال است. این دوربین ها در حدود  2/3 تا 1/10 دوربین های معادل CCD  انرژی مصرف می کند. تجهیزات الکترونیکی جانبی به صورت مجتمع روی خود تراشه CMOS دارد اما در مورد CCD به این صورت نیست و اضافه کردن تجهیزات برای کنترل نوردهی و تبدیل سیگنال آنالوگ به دیجیتال به صورت جداگانه صورت میگیرد. این عامل باعث می شود تا دوربین هایی که دارای CMOS هستند ارزان تر، کوچک تر و سبک تر ساخته شوند. به علت تفاوت در ساختار الکترونیکی دوربین های CMOS  مشکل نورگیری بیش از حد تصویر کمتر بوجود می آید.

سنسور در دوربین های دیجیتال

CCD ها مزایایی نسبت به CMOS دارند که عبارتند از:
حساسیت CCD به نور بیشتر است بنابراین عکس های در شب و داخل خانه در دوربین های CCD  بهتر است.
البته دوربین های دارای CMOS در هوای صاف و آفتابی محیط بیرون عکس های بسار شفافی می گیرند.
CCD  نویزپذیری بسیار کمی دارد اما CMOS به نویز تصویر بسیار حساس است که باعث شده یک پردازنده  کامپیوتری مخصوص جهت کاهش یا حذف نویز در دوربین های CMOS تعبیه شود. بنابراین زمان پردازش هر عکس طولانی تر از دوربین های CCD  خواهد بود.

نویسنده مطلب: نرگس مزاری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.