دنیای قبل و بعد از عکاسی

دنیای قبل و بعد از عکاسی

ثبت یک عکس خوب نیازمند عوامل گوناگونی می باشد از جمله آشنایی با دوربین و کارکرد آن، شناخت نور، طبیعت سوژه، روحیات عکاس، به کار گیری خلاقیت و همچنین دید عکاس. هر کدام از این عوامل مکمل یکدیگر می باشند و بدون وجود هر کدام امکان ثبت عکسی دارای جذابیت بصری وجود ندارد. دید عکاس یکی از موارد مهمی است که باعث می شود محیط پیرامون خود را طوری دیگری ببینیم. در واقع دید فردی که عکاسی را آغاز کرده با دید یک فرد معمولی کاملا متفاوت است. برای آگاهی از اهمیت نگرش در عکاسی نوشتار دنیای قبل و بعد از عکاسی را مطالعه نمایید.

در این جا برای آشنایی بیشتر با قدرت دید و لزوم تغییر آن در هنر عکاسی بخشی از صحبت های Phillip Haumesser را می خوانیم و چند نمونه از عکس های او را با هم می بینیم.

تقریبا دوسال پیش من در مورد زندگی روزمره معمولیم مانند دیگر افراد به کار خود مشغول بودم، بدون توجه به زیبایی های اطرافم. بعد از اینکه دوربین به دست شدم و شروع به عکاسی از فرزندانم کردم، شروع کردم به تغییر دیدگاهم نسبت به محیط اطرافم.

زاویه دید در عکاسی

من شروع کردم به توجه به اینکه چطور نور می تواند روی سوژه ای مختلف تاثیر گذار باشد. همینطور اینکه چطور نگاه کردن به سوژه های مختلف از زوایای گوناگون می تواند کل صحنه را تغییر دهد. با تغییر نگرش خود نسبت به اطراف به این موضوع پی میبرید که تمام دنیا تلاش میکند تا یک داستان را در صفحه نمایش زیبا و رنگارنگ به ما بگویند. این مانند تماشای یک فیلم است با این تفاوت که ما خود بازیگران آن هستیم و تمام صحنه ها در اطراف مان است.

پس از تبدیل شدن به یک عکاس، دنیای قبل و بعد از عکاسی من تغییر کرد و من از این جهان دیوانه و سریع رو به جلو خسته شدم و شروع به ثبت شاهکارهایی کردم که تا قبل از آن از چشمان من مخفی مانده بودند. این یک تجربه زندگی برای من بود.

نویسنده مطلب: نرگس مزاری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.