حالات مختلف دوربین دیجیتال

حالات مختلف دوربین دیجیتال

حالات دوربین دیجیتال

زمانی که دوربینی در مقابل ما قرار داده میشود ممکن است به خاطر نا آشنایی با بدنه آن دچار سردرگمی شویم. در دوربین چرخ دنده ای تعبیه شده که حالتهای مختلف برای عکاسی را در اختیار کاربر قرار میدهد. در دوربین های ابتدایی کاربر مجبور بود در موقیعت های مختلف فقط به صورت دستی تمام تنظیمات را انجام دهد. اما امروزه با توجه به پیشرفت های چشم گیر در زمینه ساخت دوربین عکاسی کردن برای همه در همه شرایط آسان شده است. کاربر دوربین دیجیتال میتواند با توجه به موقعیت و سوژه خود یکی از این حالات را انتخاب کند. در این مقاله ویزوریو به بررسی حالات مختلف دوربین دیجیتال که استفاده بیشتری دارند میپزدازیم.

حالات مختلف دوربین دیجیتال و کاربردهای آن

حالت اتوماتیک:

حالات دوربین

 

زمانی که آشنایی کافی با دیگر تنظیمات دوربین ندارید یا فرصت کافی برای تنظیم دستی، حالت اتوماتیک به کمکتان می آید. در حالت auto تمام تنظیمات از جمله سرعت شاتر، دریچه دیافراگم، ایزو و وایت بالانس توسط دوربین انجام میشود. به همین راحتی. کافی است که سوژه را هدف گرفته و زاویه مناسب را انتحاب کنید.

حالت ماکرو :

بهترین گزینه برای عکاسی از اجسام ریز مانند حشرات گزینه ماکرو است. معمولا در زمان استفاده از این حالت فوکوس کردن روی سوژه مورد نظر سخت است. دوربین و سوژه را موازی هم قرار دهید. در غیر این صورت بیشتر قسمت ها از فوکوس خارج میشوند.

یادتان باشد اگر در محیط کم نور از این حالت استفاده میکنید حتما از سه پایه کمک بگیرید. این حالت در دوربین تصاویری با کلوز اپ بالا به شما نمیدهد. اگر علاقه مند به عکاسی در این زمینه به صورت حرفه ای هستید بهترین گزینه استفاده از لنر ماکرو میباشد.

حالت پرتره :

از حالت پرتره در دوربین میتوانید در محیط دارای نور کافی استفاده کنید. در حالت پرتره دوربین با فرض داشتن یک سوژه در بکگراند برای برجسته نشان دادن آن یک عدد دیافراگم کوچک را ارایه میدهد.

این حالت برای زمانی که از یک سوژه عکاسی میکنید مناسب است. در ضمن این نکته را به یاد داشته باشید که وقتی نور محیط کم باشد دوربین فلاش میزند. این میتواند نتیجه جالبی به عکس بدهد.

حالت منظره :

زمانی که بخواهید از یک منظره عکاسی کنید این گزینه به کمکتان می آید. دوربین در این حالت برای واضح بودن تمام محیط عدد دیافراگم بزرگ را پیشنهاد میدهد. ممکن است سرعت شاتر کاهش یابد. نگران نشوید و از یک سه پایه برای جلوگیری از لرزش احتمالی استفاده کنید. اگر نور محیط کم باشد دوربین فلاش میزند. شما میتوانید از قبل فلاش را غیر فعال کنید.

حالات دوربین

 

حالت برنامه ریزی شده :

گزینه حالت برنامه ریزی شده که در دوربین ها با p که مخفف کلمه program است نشان داده میشود، تقریبا مانند گزینه اتوماتیک است.

.حالات دوربین

سرعت شاتر و دریچه دیافراگم توسط دوربین تنظیم میشود. ولی عکاس میتواند بقیه تنظیمات مانند ایزو و وایت بالانس را خود تنظیم کند. در عکاسی خبری که نیازمند سرعت العمل زیادی است این گزینه میتواند به عکاس کمک شایانی کند.

حالت تقدم سرعت شاتر :

حالات دوربین

حالت تقدم سرعت شاتر در دوربین ها با S  یا TV مشخص میشود. در این حالت شما میتوانید سرعت شاتر را تنظیم کنید. دوربین وظیفه تنظیم دریچه دیافراگم را به عهده دارد. یادتان باشد که بقیه تنظیمات مانند ایزو و وایت بالانس به عهده عکاس می باشد. تقدم سرعت شاتر در دوربین دیجیتال برای عکاسی ورزشی، ثبت حرکات و فریز کردن سوژه مناسب است.

حالت تقدم دیافراگم :

حالت تقدم دیافراگم در دوربین با A یا AV نشان داده میشود. در این حالت تنظیم دریچه دیافراگم به عهده عکاس است. سرعت شاتر را دوربین تعیین میکند.

حالات دوربین باز هم فراموش نکنید که بقیه تنظیمات مانند ایزو و وایت بالانس به عهده شماست. زمانی که عمق میدان برایتان مهم است حالت تقدم دیافراگم میتواند گزینه مناسبی باشد.

حالت تنظیم دستی :

در حالت تنظیم دستی که در دوربین با M مشخص شده تمام تنظیمات به عهده عکاس میباشد. تنظیم سرعت شاتر، دریچه دیافراگم، ایزو و وایت بالانس از جمله این موارد میباشد. استفاده از این حالت در دوربین نیازمند تسلط کافی کاربر به عوامل نوردهی میباشد.

حالات دوربین

اگر میخواهید به صورت حرفه ای عکاس کنید بهترین گزینه برای عکاسی Manual یا دستی است. گاهی مواقع نیز ممکن است عجله داشته باشید و قادر به تنظیم دستی تمام موارد نباشید . نگران نباشید. حالات مختلف دوربین دیجیتال برای عکاسی متنوع است. در این گونه موارد گزینه S، AV یا P به کمکتان می آید.

 

نویسنده مطلب: نرگس مزاری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.