مسابقه عکاسی جاده ابریشم از دیدگاه جوانان

مسابقه عکاسی جاده ابریشم از دیدگاه جوانان

فراخوان مسابقه عکاسی جاده ابریشم از دیدگاه جوانان

مسابقه عکاسی جاده ابریشم از دیدگاه جوانان به عنوان یک برنامه آموزشی بصری و به منظور اشنایی با میراث فرهنگی مشترک در مسیر جاده ابریشم برگزار می شود.

این مسابقه در چهارچوب برنامه جاده ابریشم و جوانان سازمان یونسکو و نیز در راستای اهداف دهه بین المللی تقارب فرهنگها (۲۰۲۲- ۲۰۱۳) اجرا خواهد شد. امروزه هنرهای تصویری مهمترین ابزار ارتباطی برای جوانان است. آموزش های هنری، در ارتقای آگاهی نسل جوان و درک صحیح چالش های ناشی از پدیده جهانی شدن، از اهمیت اساسی برخوردار است.

اهداف مسابقه عکاسی جاده ابریشم از دیدگاه جوانان

هدف این مسابقه عکاسی تشویق جوانان کشورهای حوزه جاده ابریشم به شناخت میراث مشترک فرهنگیشان می باشد. جاده ابریشم دربرگیرنده گستره جغرافیایی وسیعی است که از قرن های پیشین از طریق شبکه ای از راه های زمینی و دریایی به همدیگر متصل شده اند. حوزه جاده ابریشم به مناطقی اطلاق می شود که در شرق و جنوب شرق آسیا با گذر از آسیای مرکزی، شبه قاره هند، استپ های روسیه، فلات های ایران و آناتولی، شبه جزیره عربستان، مناطق غربی و شمال آفریقا میان تانزانیا و مراکش و نیز مناطق شرقی و جنوب اروپا تا ایتالیا، فرانسه و شبه جزیره ایبری (اسپانیا و پرتقال) قرار دارند. (برای دیدن اطلس تاریخی جاده ابریشم اینجا کلیک کنید) شناخت این میراث مشترک عامل مهمی برای ارتقا فرهنگ احترام متقابل و نیز فرهنگ صلح پایدار میان اقوام و ملت های مختلف ساکن در طول جاده ابریشم است.

فراخوان مسابقه عکاسی جاده ابریشم از دیدگاه جوانان

علاوه بر این، این مسابقه در نظر دارد عکاسی را به عنوان ابزاری برای بیان دیدگاه های مختلف نسبت به میراث مشترک و هویت جمعی اقوام و ملت های ساکن مناطق مختلف جاده ابریشم ترویج کند. در این راستا، این مسابقه مشوق جوانان برای استفاده از عکاسی به منظور معرفی اهمیت تاریخی جاده ابریشم است.

شرکت کنندگان در دو گروه سنی ۱۴ تا ۱۷ سال و ۱۸ تا ۲۵ سال در مسابقه شرکت خواهند کرد. شرکت کنندگان باید عکس هایشان را از طریق وبسایت مسابقه به دبیرخانه مسابقه ارسال نمایند. عکسهای شرکت کنندگان در مسابقه توسط هیئت داوران بین المللی بررسی خواهند شد.

  • مسابقه با مراسم اهدای جوایز پایان خواهد یافت. سه برنده در هر رده سنی انتخاب خواهند شد: برندگان جایگاه اول یک دوربین عکاسی حرفه ای (همراه با لنز حرفه ای)؛
  • برندگان دوم یک دوربین نیمه حرفه ای
  • برندگان سوم یک دوربین دیجیتال (استاندارد) دریافت خواهند کرد.
  • علاوه بر این، هر شش برنده دو گروه سنی مسابقه به مراسم اهدا جوایز که در تاریخ بیست یکم سپتامبر ۲۰۱۸ در شهر پکن در کشور چین برگزار می شود، دعوت خواهند شد.

تمام هزینه های سفر و شرکت در این مراسم برای برندگان به عهده سازمان یونسکو و بنیاد صلح جهانی چین می باشد. برندگان گروه سنی۱۴ تا ۱۷ سال با همراهی یکی از والدین خود ( یا سرپرست قانونی) در مراسم شرکت خواهند کرد. تمامی هزینه های سفر نفر همراه نیز توسط سازمان یونسکو به عهده گرفته خواهد خواهد شد.

در پایان مسابقه عکاسی یک نمایشگاه سیار از پنجاه عکس برتر ارائه شده در مسابقه ابتدا در شهر پکن و سپس در شهرهای دیگر در طول جاده ابریشم و نیز در دفتر مرکزی سازمان یونسکو در پاریس برگزار خواهند شد.

به منظور ثبت نتایج این مسابقه، پنجاه عکس برتر ارائه شده در آن در چهارچوب یک آلبوم عکس نفیس منتشر خواهند شد. یک نسخه از این آلبوم عکس به هریک از پنجاه شرکت کننده ای که عکسهایشان در این آلبوم چاپ شده اهدا می شود.

برای مطالعه بیشتر و شرکت در این مسابقه به سایت unescosilkroadphotocontest.org مراجعه نمایید.

 

نویسنده مطلب: نرگس مزاری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.