استفاده از بکگراند مناسب در ترکیب بندی

ترکیب بندی یا کمپوزیسیون در عکاسی

ترکیب بندی یا کمپوزیسیون چیست؟

منظور از مفهوم ترکیب بندی در هنرهای مختلف یعنی نحوه قرار گیری و چیدمان عناصر مربوط به همان هنر است. اصطلاح ترکیب بندی نه تنها در هنرهای تجسمی بلکه در آهنگ سازی، نوازندگی و رقص نیز کاربرد دارد.
رعایت اصول ترکیب بندی باعث به وجود آمدن نظم در هنر میشود.

ترکیب بندی در عکاسی چیست؟

منظور از ترکیب بندی در عکاسی چیدمان مناسب عناصر درون کادر است. به نحوی که بتواند توجه و چشم مخاطب را به سمت سوژه اصلی در عکس هدایت کند. بعضی ها ترکیب بندی را همان نظم درون کادر قلمداد میکنند. تا حدودی درست است اما گاهی برای نشان دادن آشفتگی و عدم تعادل و مفهومی خاص این نظم را میشکنیم. قبل از شروع به عکاسی کردن ضمن یادگیری نکات فنی و شناخت دوربین باید با مفهوم ترکیب بندی در عکاسی آشنا باشید.
برای به کارگیری ترکیب بندی درست درعکس نکاتی را ارایه میدهیم تا هنگام عکاسی بتوانید از آنها استفاده کنید.

قوانین ترکیب بندی

 • قانون یک سوم در عکاسی:

  قانون یک سوم و نحوه آن در عکاسیمعمولا افرادی که بصورت مبتدی عکاسی میکنند همیشه سوژه خود را در مرکز کادر قرار میدهند. واقع شدن سوژه در مرکز کادر نشان دهنده سکون است و به دلیل اینکه سوژه حس غیر پویایی را به بیننده القا میکند چشم مخاطب را خسته میکند.
  برای بهتر نشان دادن سوژه خود سعی کنید سوژه را در حاشیه و کناره های کادر قرار دهید.به این صورت که کادر خود را با دو خط موازی عمودی و دو خط موازی افقی تقسیم بندی کنید. در مجموع نه قسمت مساوی به دست می آید. مسیر این خطوط فرضی یا تقاطع ها مکان مناسبی برای قرار گیری سوژه است.

 • استفاده از قاب و یک ترکیب بندی عالی:

  استفاده از عناصر موجود در صحنه به عنوان قاب یکی ازروش های توصیه شده در ترکیب بندی در عکاسی است.این قاب میتواند هر چیزی اعم از درخت، پنجره یا شکاف ایجاد شده در دیوار باشد. با تمرین خوب دیدن میتوان قاب های زیادی را پیدا کرد و سوژه را میان آنها قرار داد تا نگاه مخاطب را به راحتی به سمت سوژه اصلی هدایت کنید.استفاده از قابهای طبیعی برای ترکیب بندی بهتر در عکس

 • قانون اعداد فرد:

  طبق این قانون فرد بودن عناصر موجود در کادر باعث میشود تا توجه مخاطب به تمام عناصر موجود در کادر جلب شود. استفاده از سوژه ها به صورت زوج باعث به وجود آمدن عکسی کسالت بار میشود.

 • بافت و نحوه بکارگیری آن در ترکیب بندی:

  اشیا و عناصر موجود در طبیعت هر کدام دارای شکل و رنگ معینی هستند که میتوانیم به وسیله این دو آنها را از یکدیگر تشخیص دهیم. اما اگر با دقت بیشتری آنها را مورد بررسی قرار دهیم با عامل دیگری روبرو میشویم به نام بافت یا texture.خصیصه های مثل زبری، نرمی، فرو رفتگی و برجستگی در عکس باعث ایجاد زیبایی بصری و جلب توجه بیننده به عکس میشود. .برای قابل رویت بودن بافت در عکس میتوان از نورپردازی مناسب کمک گرفت. نورپردازی مورب یا از پشت یا پهلو بهترین گزینه برای نشان دادن بافت است.

 • ترکیب بندی عالی با کمک رنگها:

  به کارگیری رنگها در عکس میتواند در بردارنده مفاهیم زیادی در عکس باشد و همچنین روی ترکیب بندی و زیبایی بصری عکس نیز تاثیر گذار است. رنگهای عناصر موجود در کادر میتوانند جلوه هماهنگ یا نا هماهنگ داشته باشند. رنگهای نزدیک به هم تمایل به ترکیب و رنگهای دور از هم تمایل به تضاد را میرسانند. عکسی دارای رنگهای آبی و سبز که غالب سردی را تداعی میکند و عکسی با رنگهای قرمز زرد که گرما و نور خورشید را تداعی میکند.

 • بهره گیری از قانون حرکت در ایجاد ترکیب بندی:

  برای سوژه های که نشان دهنده حرکت هستند مثل یک دونده ، یک ماشین یا پرواز یک پرنده مقداری فضای خالی را در نظر بگیرید. اگر سوژه متحرک در نقطه نامناسبی از کادر قرار بگیرد حس خفگی را به بیننده القا میکند و باعث میشود ارزش عکستان پایین بیاید.تصویر دونده ای را در نظر بگیرید که سوژه در سمتی که حرکت دونده از آنجا آغاز میشود قرار دارد. به نظر بیننده چنین میرسد که دونده راه درازی را در پیش دارد. حال انکه اگر در سمت مخالف قرار داده شود چنین به نظر خواهد رسید که دونده دارد به پایان مسیر خود نزدیک میشود.

 • خطوط هدایت کننده و نقش آن در ترکیب بندی:

  خطوط هدایت کننده و استفاده از آن در ترکیب بندیاگر میخاهید با چشمان مخاطب خود بازی کنید و نگاه او را به سمت سوژه اصلی بکشانید از خطوط هدایت کننده استفاده کنید. بهره گیری از خطوط هدایت کننده باعث عمق بخشیدن به عکس میشود. از جاده ها، نهرها، شاخه های درخت و نرده ها میتوان در یک عکس بهره برد.

 • اهمیت پس زمینه در ترکیب بندی :

  هنگام عکاسی مراقب پس زمینه باشید. همان قدر که یک پس زمینه مناسب در ارتقای کیفیت بصری یک عکس میتواند کمک کند پس زمینه ضعیف نیز میتواند سوژه عالی را به معمولی تبدیل کند.
  این ها نکاتی در مورد ترکیب بندی بود که با رعایت انها و نگاه تیزبینانه و همچنین تمرین گامهای موثری را در عکاسی بردارید. یادتان باشد عکسی که از نظر ترکیب بندی دچار مشکل باشد را نمیتوان اصلاح کرد.ولی با این وجود نباید در بکارگیری این قوانین زیاده روی کرد.شما میتوانید پس از فراگیری کامل این اصول از خلاقیت خود بهره برده و قانون شکنی کنید.

نویسنده مطلب: نرگس مزاری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.