تجهیزات مورد نیاز برای عکاسی طبیعت

تجهیزات مورد نیاز برای عکاسی از طبیعت

تجهیزات عکاسی از طبیعت

عکاسی از طبیعت یکی از شاخه های مورد علاقه تعدادی زیادی از عکاسان می باشد که نیازمند تجهیزات مناسب برای این کار است. عکاسی طبیعت شامل موضوعات مختلفی مانند پرندگان، حشرات، گیاهان تا گله های حیوانات وحشی است. از تصاویر حاصل از عکاسی این موضوعات بیشتر برای کتاب ها، مقالات، مجلات تخصصی و به عنوان تصاویر عام پسند مورد استفاده قرار میگیرد. در این شاخه از عکاسی علاوه بر آشنایی مورد نیاز با طبیعت و محیط زندگی سوژه مورد نظر و همچنین به کارگری خلاقیت در این ژانر عکاسی، تجهیزات مناسب نیز کمک شایانی برای حصول نتایج بهتر می کند.

تجهیزات مناسب برای عکاسی طبیعت

دوربین 35 میلی متری(فول فریم) بهترین ابزار جهت بیشتر موضوعات طبیعت محسوب میشود. زیرا امکان استفاده از طیف وسیع لنزهای ساخته شده برای آن فراهم می گردد. با یک دوربین دیجیتال می توانید تعداد فریم در ثانیه را در حالت پیوسته(برست مد) دوربین به حساب آورید. این کار در عکاسی طبیعت که موضوعات شما حیوانات، پرندگان حشرات و امثال آن ها هستند بسیار مهم است زیرا سرعت عمل را بالا می برد.

لنزهای فاصله کانونی بلند(تله) خصوصا در مورد حیات وحش اهمیت زیادی دارند، تصویر به اندازه مناسب از فاصله دور ارایه میدهند و به لحاظ عمق میدان کم حاصله موضوع را از پس زمینه جدا میکنند.

حمل و نگه داری انواع طرح های آینه ای این گونه لنزها به دلیل سبکی راحت تر است. حتی در صورت سبک بودن وسایل استفاده از سه پایه ضروری است. اگر دوربین یا نورسنج دستی شما دارای سنجش موضعی(اسپات) است خصوصا هنگام حرکت پرندگان و حیوانات از مقابل پس زمینه های متغیر مفید خواهد بود. در این موارد سیستم فوکوس خودکار نیز کمک کننده است.

به یک لنز ماکرو جهت عکاسی از طبیعت به خصوص از حشرات، گلها و امثلال آن نیاز دارید. یک فلاش خودکار نیز برای کار از فاصله نزدیک مهم است. زیرا امکان استفاده از دیافراگم بسته جهت بهبود عمق میدان کم و ثابت (فریز) کردن حرکت فراهم می آید. اطمینان حاصل نمایید که جهت نورپردازی موجب بهتر دیده شدن شکل موضوع می گردد.

تجهیزات مناسب برای عکاسی از طبیعت

هنگام عکاسی از گل ها در فضای خارجی اغلب نیازمند استفاده از صفحه ای خارج از تصویر به عنوان بادشکن خواهید بود. در هر صورت سعی کنید از یک مقوا در پس زمینه استفاده نکنید. در این شیوه مقداری از اطلاعات زیست محیطی که در پس زمینه قرار میگیرند اما باید فاقد جزییات شلوغ کننده باشند از دست می رود. اگر می خواهید از درون یک اکواریم عکس بگیرید محتاج چیدمان خاصی برای دوربین و نور هستید.

در مورد موضوعاتی مانند بازگشت مکرر پرندگان به آشیانه یا محل غذا خوردن می توانید دوربینی را با سیستم حرکت موتوری را در نزدیکی محل با گیره ببندید، یا از حالت پیوسته(برست مد) دوربین دیجیتال استفاده کنید.

نویسنده مطلب: نرگس مزاری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.