آشنایی با تجهیزات جانبی دوربین عکاسی

آشنایی با تجهیزات جانبی دوربین عکاسی

معرفی تجهیزات جانبی دوربین عکاسی و کاربردهای آن

امروزه هنر عکاسی به دلیل گسترش فناوری دیجیتال و راحت تر شدن عکاسی علاقه مندان زیادی را در سر تا سر دنیا به خود جلب کرده و این هنر هر روزه به طور چشم گیری به طرفدارانش افزوده میشود. دوربین عکاسی بعد از فراز و نشیب دویست ساله هم اکنون به شکل امروزی و به صورت دیجیتال به دست ما رسیده است. از زمان اتاقک تاریک تا کشف ماده ثبوت عکس و فیلم های نگاتیو و ثبت اولین عکس توسط بشر و دوربین های امروزی و چاپ عکس به شکل دیجیتال بشر همواره به فکر آسان تر شدن کار عکاسی بوده است. لذا علاوه بر پیشرفت دوربین های دیجیتال در کنار آن تجهیزات جانبی دوربین عکاسی نیز بر حصول آسایش هر چه بیشتر در این امر به وجود آمدند.

امروزه دوربین های دیجیتال شامل لوازم جانبی گسترده ای میباشد. تعدادی از تجهیزات جانبی دوربین عکاسی لزوما برای دوربین عکاسی کاربردی ندارد. اما بدون بعضی از لوازم جانبی امکان کار کردن با دوربین ممکن نیست.

تجهیزات جانبی دوربین عکاسی

تعدادی از لوازم جانبی دوربین عکاسی ضروری و غیر ضروری را برای آشنایی هر چه بیشتر شما تهیه کرده ایم که در زیر مطالعه میکنید.

لوازم جانبی دوربین عکاسی دیجیتال

 • انواع لنزهای دوربین عکاسی
 • کارت حافظه دوربین عکاسی
 • فیلترها
 • سه پایه و تک پایه
 • کیف و کوله دوربین
 • ریموت کنترل
 • کیت تمیز کننده
 • هود لنز
 • بند دوربین
 • محافظ دوربین عکاسی

لنزهای دوربین عکاسی

یکی از مهم ترین تجهیزات جانبی دوربین عکاسی لنزها میباشند. به طور کلی ساختمان دوربین عکاسی از دو قسمت بدنه (body) و لنز تشکیل شده است. لنزها راهرویی استوانه ای شکل هستند که از عدسی های واگرا و هم گرای زیادی تشکیل شده است که وظیفه اصلی آنها در نهایت هم گرا کردن پرتوهای نور ورودی به لنز میباشد. لنزها در عکاسی انواع مختلفی دارند که بر حسب نوع کاری که در عکاسی می خواهید انجام دهید متغیر میباشد.

به طور کلی انواع لنزها عبارت اند از:

لنز واید

 1. آسفیرکال
 2. pc
 3. فیش آی

لنز نرمال

 1. لنز عادی یا استاندارد
 2. لنز ماکرو

لنز تله

 1. لنز تله عادی
 2. لنز سوپر تله
 3. لنز آینه ای

کارت حافظه دوربین عکاسی

یکی از اجزای لاینفکه دوربین های عکاسی دیجیتال کارت حافظه میباشد. در واقع کارت حافظه وظیفه ذخیره سازی فایل های عکس و یا فیلم های ثبت شده توسط دوریبن را به عهده دارند. کارت های حافظه از نظر نوع، حجم حافظه و شرکت سازنده تنوع زیادی دارند.

انواع کارت حافظه دوربین عکاسی

 

فیلترها در دوربین های عکاسی دیجیتال

فیلترها در دوربین های عکاسی دیجیتال وسایلی هستند که بخشی از نور را جذب میکنند و بخشی دیگر را عبور میدهند. امروزه از فیلترها استفاده زیادی در عکاسی میشود و از تنوع زیادی از نظر نوع جنس و نوع کاربرد برخوردار هستند.

سه پایه و تک پایه

سه پایه ها از جمله وسایل کاربردی در عکاسی است که مورد استقبال زیادی از سوی کاربران قرار گرفته است. از سه پایه برای ثابت نگه داشتن دوربین در هنگام عکاسی به خصوص در هنگام نوردهی طولانی و جلوگیری از تار شدن عکس استفاده میکنند. سه پایه ها را معمولا سبک و از فلزاتی نظیر آلومنیوم و منیزیوم برای استحکام بیشتر میسازند.

کاربرد سه پایه در عکاسی

نوع دیگر از نگه دارنده دوربین وجود دارد که به تک پایه موسوم است. تک پایه ها نسبت به سه پایه ها سبک تر هستند و در نتیجه امکان جابه جایی آسان تر را فراهم می آورند. همچنین در مکان هایی که امکان استفاده از سه پایه فراهم نیست میتوان تک پایه را جایگزین آن کرد. برای عکاسی پنینگ بهترین گزینه استفاده از تک پایه است.

کیف و کوله دوربین

کیف و یا کوله دوربین یکی از مورد نیاز ترین تجهیزات جانبی دوربین عکاسی قلمداد میشود. برای نگه داری از ارزشمند ترین چیزی که یک عکاس دارد کیف و یا کوله هایی را تعبیه کرده اند. کیف و یا کوله را در جنس ها و انواع مختلفی میتوان یافت. در هنگام خرید به جنس کیف و یا کوله توجه کنید. سعی کنید جنسی را که ضد آب و مقاوم در برابر شست و شو است را انتخاب کنید.

کیف برای دوربین عکاسی

ریموت کنترل دوربین عکاسی

از ریموت کنترل ها  برای کنترل از راه دور دوربین و جلوگیری از لرزش احتمالی هنگام فشردن دکمه شاتر استفاده میکنند. از ریموت کنترل بیشتر برای عکاسی طولانی مدت، شرایط کم نور و سلفی استفاده میکنند. البته این نکته را یادآور میشویم که از تایمر خود دوربین عکاسی نیز میتوان به عنوان جایگزین ریموت کنترل استفاده کرد.

کیت تمیز کننده دوربین و لنز

برای تمیز کردن اجزای حساس دوربین و لنز از ابزاری که مخصوص برای این کار تعبیه شده استفاده میکنند. کیت های تمیز کننده شامل اسپری، دستمال های مخصوص و دمنده برای تمیز کردن دوربین و لنز هستند.

هود لنز

یکی از پر استفاده ترین تجهیزات جانبی دوربین عکاسی هود لنز است. هود لنز وسیله ای است که روی لنز بسته میشود و کاربردهای زیادی دارد. از جمله کاربردهای هود لنز میتوان به جلوگیری از flare و انعکاس نور در لنز و محافظت از لنز در برابر ضربه و اشیای خارجی را میتوان نام برد. هود لنز در دو نوع گلبرگی و ساده در بازار موجود میباشد.

بند دوربین

از بند دوربین برای افرادی که میخواهند متفاوت باشند استفاده میکنند و بیشتر جنبه  تزیینی دارد. انواع مختلفی از بند دوربین در طرح های مختلف در بازار وجود دارد که بسته به سلیقه خود میتوانید آنها را تهیه کنید. بند دوربین را میتوان در انواع مختلفی مانند مچی، شانه ای و دستی تهیه کرد.

بندهای دوربین عکاسی

محافظ دوربین عکاسی

محافظ دوربین عکاسی برای جلوگیری از ضربه به دوربین و همچنین محافظ از آن در برابر اشیای خارجی استفاده میشود. انواعی مختلفی از محافظ دوربین عکاسی برای انواع مختلف دوربین عکاسی وجود دارد که میتوان تهیه کرد.

نویسنده مطلب: نرگس مزاری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.