بیوگرافی من ری

بیوگرافی من ری

آشنایی با من ری عکاس آوانگارد

من ری (Man Ray ) عکاس و هنرمند آمریکایی یهودی در 27 اوت سال 1890 در فیلادلفیا به دنیا آمد. نام اصلی او امانوئل رادینسکی(Emmanuel Radnitzky) بود که بعدها به خاطر تبعیض های نژادی آن را به من ری تغییر داد. او که عکاس، نقاش، فیلسوف و فیلم ساز بود با هنر آوانگارد خود قدم های بلندی در پیشبرد جنبش دادا و بعد سورئالیسم برداشت. من ری در نیویورک در رشته معمعاری، مهندسی و هنر تحصیل کرد. در آن زمان او نقاشی میکرد به واسطه آلفرد استیگلیتز با مارسل دوشان آشنا شد. از طریق این آشنایی من ری توانست یکی از اعضای فعال آوانگارد نیویورک در سال های جنگ شود. من ری این بار به سراغ عکاسی رفت و جنبش دادا را با دوشان و پیکابیا در نیویورک بنیان نهاد.

سپس در سال 1921 به پاریس نقل مکان کرد. در آنجا من پرتو نگاری را در عکاسی گسترش داد. فنی که بدون دوربین عکاسی میکرد. یعنی شی را مستقیم بر روی کاغذ عکاسی قرار میداد و سپس با استفاده از پرتوی نور، تصویری سیاه و سفید ایجاد میشد. به طوری که سوژه در عکس به صورت سیاه و بک گراند آن به صورت سفید ثبت میشد. پس از آن با فن سولاریزاسیون عکاسی را آغاز کرد. به این ترتیب که کاغذ عکاسی یا نگاتیوی را در معرض پرتوی نور قرار میداد و بخشی از آن را منفی و بخشی از آن را مثبت میکرد. در واقع عکس را ویرایش میکرد. او همچنین عکاس موفق در زمینه مد و پرتره نیز بود .فتوگرام های او نیز بسیار قابل توجه بود که بعدا به نام ریوگراف تغییر نام داده شد.

من ری در تمام عرصه های هنر پیشگام بود. در زمبنه هنر نقاشی او به وسیله رنگ پاش که در نوع خود کاملا جدید و ابتکاری بود نقاشی میکرد. او همچنین در ساخت سازه های دستی که از اشیا مختلف مانند میخ و سنجاق وغیره میساخت  نیز تبحر خاصی داشت. او با استفاده از این سازه ها مفاهیم عمیق هنری و فلسفی را نشان میداد.

من ری عکاس آمریکایی

من ری فیلم ساز نیز بود. او با استفاده از فرایندهای تصادفی فیلم های کوتاهی را ساخته است. مثلا در فیلم کوتاه او یعنی بازگشت به خرد با استفاده از نخ و میخ و سنجاق هایی که کاملا به طور تصادفی بر روی فیلم خام پاشیده شده بودند مفهومی سورئالیستی که تا آن زمان واژه کاملا ناشناخته ای بود را بیان کرد. فیلم کوتاه او مانند پرتو نگاری هایش کاملا رویا گونه بود و این خود کنایه ای به اسم فیلم بود. زیرا تضادی بین خرد و تصاویری که واقعیات آنها روشن نیست وجود داشت.

بعد از نمایش فیلم بازگشت به خرد هنرمندانی ماتنند برتون، الوار و سوپو مرگ جنبش دادا را بر روی صحنه فریاد میزند. بعد از آن کنکاش روانکاوانه در جنبش سورئال آغاز شد. و هنرمندان جوان به سمت ساخت فیلمهای تجربی روی آوردند.

او در اواخر عمر خود پاریس را به عنوان محل زندگی خود برگزید و هنر نقاشی را در آن سالیان ادامه داد. من ری در سال 1976 در فرانسه از دنیا رفت.

نویسنده مطلب: نرگس مزاری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.