بیوگرافی علیرضا رستمی

بیوگرافی علیرضا رستمی

آشنایی با علیرضا رستمی عکاس فاین آرت

علیرضا رستمی هنرمند ایرانی، تحصیلات خود را در رشته تئاتر شروع کرد و به مدت دو سال به بازیگری تئاتر پرداخت. از مشوقان و استادان آن دوره میتوان به استاد مرحوم مهین اسکویی ((طاقانی )) و استاد صادق عاشور پور و حسین صفی اشاره کرد. بعد از دوره بازیگری به نوشتن و کارگردانی روی آورد و با نوشتن داستان های کوتاه و نمایشنامه ها به فعالیت ادامه داد و نمایش نامه ناخوانده اثر موریس مترلینگ را روی صحنه برد. در یکی از داستان های کوتاهش به نام شامپاین داستان زندگی عکاسی تنها را به رشته تحریر در آورد. در هنگام نوشتن این داستان کوتاه، به تحقیق و عکاسی نیز مشغول شد تا با شخصیتی که در حال آفرینش او بود بیشتر همزاد پنداری کند. اما کسی چه میدانست که آن داستان آخرین نوشته ایشان خواهد بود و بعد از پایان این داستان فکر و ذهن او به عکاسی جذب شد و از آن سال دیگر داستانی ننوشت و بیشتر داستان های خود را در تصویر های عکاسی شده ثبت کرد. از علاقه مندی های علیرضا رستمی میتوان به نویسنده های روس مانند نیکولای گوگول، انتوان چخوف، ماگسیم گورکی و نویسنده هایی سمبولیسم همانند موریس مترلینگ اشاره کرد که اگر به آثار ایشان دقت کنید ردپایی از سردی و حال و هوای روسیه و راز و رموز و سمبولیسم های  نویسنده های سمبولیک را خواهی دید.
علیرضا رستمی شروع فعالیت عکاسی خود را در سال 2009 در کشور ترکیه به عنوان دستیار عکاسی فشن و تبلیغاتی آغاز کرد که به مدت دو سال به طول انجامید. او عکاسی را به صورت حرفه ای و درشاخه های پرتره، فشن و فاین آرت ادامه داد. او علاوه بر عکاسی محقق و پژوهش گر هنری و علمی صنعتی در زمینه هنر و عکاسی نیز میباشد. شروع فعالیت پژوهشی و علمی عکاسی در ایران را از سال 2011 آغاز کرد. از جمله اقدامات علمی او در زمینه هنر عکاسی میتوان به تحقیق بر روی ساختار دوربین ها و اپتیک های لنز های موجود در جهان اشاره کرد. او علاقه مند به عکاسی آنالوگ مباشد و در این زمینه مقاله ای با عنوان عکاسی آنالوگ چرا نباید از میان برداشته شود؟ را ارایه داده است. در این مقاله در رابطه با عکاسی آنالوگ و چرایی اینکه چه چیزهایی در این نوع عکاسی وجود دارد که در عکاسی دیجیتال وجود ندارد و باعث تمایز این دو شده است صحبت شده است.

او در سال های 2012-2014 به عنوان عکاس خبری فعالیت خود را در عکاسی ادامه داد و اکنون نیز به صورت خصوصی در زمینه عکاسی فشن و فاین آرت مشغول به کار است.

زمینه و پنداشتهای عکاسی

تحقیق و بررسی در علم ساختار دوربین دیجیتال، عکاسی مادون قرمز در عکاسی نجوم، عکاسی منظره.
تحقیق و بررسی در زمینه ساخت دوربین و مهندسی اپتیک علم لنزهای عکاسی
تحقیق و بررسی در زمینه عکاسی بلند مدت چندین ساله(سولاروگرافی (solarography) و Analemma) عکاسی با استفاده از نگاتیو و کاغذ با زمان نور دهی چندین ساله

برای آشنایی و دیدن آثار بیشتر از این عکاس خلاق میتوانید به آدرس اینستگرام ایشان به آدرس www.instagram.com/rostamiphoto ، وبسایت ایشان به آدرس www.alirezarostami.com یا به صفحه ایشان به نشانی 500px.com/alireza_rostami مراجعه نمایید.

آثار فاین ارت از علیرضا رستمی

آثار پرتره از علیرضا رستمی

آثار عکس های مادون قرمز از علیرضا رستمی

 

نویسنده مطلب: نرگس مزاری

یک دیدگاه در “بیوگرافی علیرضا رستمی

  • حسام

    (۵ فروردین ۹۷ - ۰۷:۳۴)

    استاد علیرضا رستمی رو من میشناسم یکی از بزرگان دانشمند عکاسی ایران در زمینه عکاسی دانش زیادی داره خیلی هم ادم خوبیه فقط توی کار کمی بداخلاقه :)))

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.