معرفی شیرین نشاط

بیوگرافی شیرین نشاط

معرفی شیرین نشاط

شیرین نشاط هنرمند نام آشنای معاصر ایرانی در سال 1336 در قزوین متولد شد. او در خانواده ای با دو فرهنگ متفاوت رشد کرد. پدر او فیزیک دان بود و به سمت و سیاق دنیای غرب علاقه زیادی داشت. و مادرش که خانه دار بود در میان سنت های دیرینه زندگی میکرد. ولی شرایط برای خود ساختگی شیرین نشاط توسط پدر وی مهیا بود. به طوری که در سن هفده سالگی به آمریکا مهاجرت کرد و در رشته مورد علاقه خود یعنی هنر مشغول به تحصیل شد. این دوگانگی باورها میان خانواده باعث شد که نشاط نگاه متفاوتی نسبت به هویت داشته باشد.

در آثار او میتوان این نگاه ویژه را به خوبی درک کرد. همچنین سبک خاص او و نگاهش به مسایل اجتماعی باعث شهرت وی شد. هم اکنون نام او در بسیاری از کتاب های تاریخ هنر دانشگاه های معتبر مشاهده کرد.

زمانی که نشاط به ایران بازگشت تحت تاثیر تغییراتی قرار گرفت که در زادگاهش دیده بود. همین باعث شد تا شیرین نشاط دست به خلق آثاری بزند که این تغییرات را به ویژه در وضع زنان پوشش میدهد.

از جمله آثار معروف شیرین نشاط میتوان به سری عکس های پرده برداری و مجموعه زنان خدا اشاره کرد. او در طول دهه هشتاد میلادی مدیر شرکت نمایشگاه هنر و معماری نیویورک بود. در این دوره او با برگزاری نمایشگاه هایی مانند werchitecture، عکس های ساختمان های آسیب دیده در سارایوو به تحلیل نقش جنسیت در تعین فضاها و معنای فضای فیزیکی پرداخت.

او چندین فیلم را نیز کارگردانی کرده است. از جمله فیلم زنان بدون مردان که در سال 2009 در جشنواره بین المللی ونیز تندیس شیر نقره ای را برای بهترین کارگردانی از آن خود کرد. در حال حاضر نیز وی روی فیلمی به نام ام کلثوم که به زندگی خواننده مشهور عرب اشاره دارد کار میکند.

 

 

نویسنده مطلب: نرگس مزاری

یک دیدگاه در “بیوگرافی شیرین نشاط

  • ناشناس

    (۱۱ آذر ۹۶ - ۲۲:۵۰)

    خانم شیرین نشاط فرزند مرحوم دکتر علی نشاط هستند که از پیشکسوتان عرصه طبابت بودند

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.