بیوگرافی دیان آربس

بیوگرافی دیان آربس

معرفی دیان آربس

دیان آربس (Diane Arbus ) هنرمند آمریکایی در 14 مارس 1923 در نیویورک به دنیا آمد. آربس در خانواده ای بزرگ شد که از هر گوشه آن هنری سر بر آورده بود. پدرش نقاش، خواهر کوچکترش مجسمه ساز و معمار، برادرش هوارد شاعر که او را به عنوان پدر شعر ایالت متحده و هنر آمریکا می دانستند و بعدها دخترانش نیز به نویسندگی و عکاسی روی آوردند.

همسرش آلن نیز برای ارتش آمریکا عکاسی میکرد. و مدتها بعد همراه با دیان بر خلاف میل باطنی شان به عکسی مد روی آوردند. در واقع آنچه که روح هنری دیان را ارضا میکرد به تصویر کشیدن هر آنچه که غیر عادی به نظر می رسید بود. دیان بر خلاف جریان حرکت میکرد و سوژه های خود را نه از میان زیبایی ها بلکه از آنچه که در اذهان زشت پنداشت میشد انتخاب میکرد. فراجنسیتی ها، انسان های عجیب با جثه های بزرگ یا کوچک، بیمارهای روانی، افردای که در سیرک ها کار میکردند و افرادی با بیماری های خاص جسمی و روحی سوژه های دیان بودند.

دیان آربس راه به جمعیتی که اینگونه از انسان برای خود تشکیل داده بود پیدا کرد. سوژه ها، آگاه از سوژه بودنشان لحظه ای خود را تسلیم قاب دیان می کردند و حتی گاهی ژست می گرفتند بدون ترس از اینکه بازتاب تصویرشان چگونه خواهد بود. او شیفته جریان زندگی این مردم بود مردمی که کسی حاضر به دیدنشان نبود و گویی طرد شده از میان مردمان دیگر بودند. و از زندگی جمعیتی که خود را عادی می پنداشتند ولی در غبار سردی و بی تفاوتی مرده وار زندگی میکردند بیزار بود.

بلخره این تناقضات دیان آربس را افسرده کرد. از همسرش آلن جدا شد و آنقدر دوره بیماری اش طولانی شد که گویی پایانی برای آن نبود. افسردگی او را به کام مرگ کشانید. جسد او را در حالی که درون وام حمام غرق در خون خود بود پیدا کردند. دیان در سن 48 سالگی به زندگی خود پایان داد. در سال 1972 یک سال بعد از مرگش آثارش را در نمایشگاهی در معرض دید عموم گذاشتند و در سال 2006 نیز فیلمی بر اساس زندگی او با بازی نیکل کیدمن ساخته شد.

نگاهی بر آثار دیان آربس

نویسنده مطلب: نرگس مزاری

یک دیدگاه در “بیوگرافی دیان آربس

  • نسرین

    (۲۶ مهر ۹۷ - ۱۴:۱۲)

    اسم فیلمی ک ازش ساخته شد چی بود؟؟؟؟؟؟؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.