بیوگرافی انسل آدامز

بیوگرافی انسل آدامز

معرفی انسل آدامز

انسل آدامز (Ansel Easton Adams) عکاس آمریکایی در بیست فوریه سال 1902 در کالیفرنیا به دنیا آمد. انسل از سن نوجوانی مشغول به یادگیری موسیقی و نواختن پیانو بود و قاطعانه تصمیم داشت که پیانیست شود. ولی قدرت عکاسی او را نیز مانند بسیاری از هنرمندان دیگر که بعدها عکاس شدند به خود جذب کرد. به طوری که در بیست سالگی اولین گزارش تصویری خود را به چاپ رساند. ولی او هنوز یک پیانیست بود. تا اینکه ملاقات با پل استراند عکاس شهیر آمریکایی آخرین ترفند هنر عکاسی بود تا آدامز را وارد دنیای عکاسی کند.

در دوران آدامز توجه اغلب عکاسان نشان دادن وضعیت مردم و کار کردن در سبک مستند و اجتماعی بود. ولی آدامز به سمت عکاسی طبیعت روی آورد. طبیعت بکر غرب آمریکا در قاب دوربین او به ثبت می رسید. به طوری که آثار او جزیی از دارایی های طبیعی آمریکا محسوب میشود. در دوران آدامز علاوه بر هنر عکاسی چاپ عکس نیز نیازمند تبحر و تجربه کافی بود. انسل پیش روی نوع جدیدی از چاپ عکس با مواد بود. روش او توانست راه را برای بسیاری از عکاسان در چاپ عکس هموار سازد.

در روش او نور و کنتراست به عنوان پایه در نظر گرفته میشد و بعد از آن با ایجاد تغییرات دیگر نگاتیو به چاپ می رسید. طبیعت روح جدا ناشدنی از آدامز بود به طوری که در آثار او میتوان دغدغه او را از دخالت انسان در طبیعت بکر و نابودی آن را درک کرد. او عضو فعال جنبش محیط زیست امریکا بود. منطقه وسیعی از آمریکا نیز به نام او به ثبت رسیده است. از آثارش نمایشگا هایی زیادی بر پا شده است. همچنین مجموعه عکس ها از طبیعت آمریکا و گزارش هایی تصویری متعددی از او به چاپ رسیده است. کتابی نیز با عنوان مقدمه ای بر عکاسی به قلم خودش به نگارش در آمده است. در موزه هنر های مدرن نیویورک نیز موسس بخش عکاسی بوده است. سرانجام سرطان قلب او را از کار انداخت و در سال 1984 آدامز در 82 سالگی دار فانی را وداع گفت.

نویسنده مطلب: نرگس مزاری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.