برداشتی کوتاه از فیلم سینمایی شنل

برداشتی کوتاه از فیلم سینمایی شنل

حسین کندری کارگردان فیلم سینمایی شنل را این اواخر در کتابفروشی بزرگ فرهنگان دیدم. در فیلمخانه کوچکی که هرهفته فیلمی درخور توجه از ایران و جهان به رایگان برای جوانان جنوب شهر، به نمایش می گذارد.
او نیز که ظاهرا زاده و بزرگ شده همان مناطق است، کوتاه، شمرده و آرام بحث میکرد و اصلا نمیشد تصور کنی این جوان صبور در بحث، سازنده فیلمی پرکش و قوس و قصه ای متفاوت و جذاب باشد.
شنل دومین فیلم بلند حسین کندری در مقام کارگردان است. فیلم اول او (اینجا کسی نمی میرد) با بازی هومن سیدی و رضا بهبودی درحال حاضر وارد شبکه خانگی شده و از فضایی متفاوت برخوردار است.
اما شنل با رنگ و بویی متفاوت نسبت به فیلم اول او خبر از ظهور گام به گام کارگردانی دغدغه مند و فکور می‌دهد.
فیلم با با قصه ای متفاوت آغاز می شود و با چالش ها و اتفاقات متفاوت تری پیش می رود.
ریتم متناسب، بازی های یکدست و پرداخت خوب کار منجربه خلق اثری شریف و قابل در سینمای این سالها شده است.
موضوع اثر بی آنکه قصد برانگیختن ترحم داشته باشد، به شدت انسانی، تفکر برانگیز و مسئولیت ساز است.
فیلم از چالش هویتی زنی سخن می‌گوید که درنهایت بی پناهی، پایدار است.
تمهید نویسنده و فیلمساز در ابتدا ایجاد همذات‌ پنداری و سپس رونمایی از هویت قهرمان زن قصه در ایجاد این مسئولیت پذیری اجتماعی و قضاوتی فارغ از مولفه های ثانویه مثل جنسیت و قومیت، شایسته تحسین است.
اما شنل خالق بدمنی متفاوت در سینمای ایران نیز هست.
رضا بهبودی شمایلی جدید از ضدقهرمان ارائه می‌کند. او رفته رفته از موجودی بالقوه قهرمان به موجودی عملا هولناک بدل می شود، بی آنکه اغراقی در ترسیم شخصیت او دیده شود. هرچه فیلم پیش‌تر می‌رود باید منتظر صحنه جدیدی از رفتار غیر مترقبه او در اذیت و آزار باشیم و از همین رو دوست داریم زودتر به اتمام فیلم برسیم. هولناکی او ناتمام است مثل خود فیلم. و ترسناک‌تر اینکه : او همه ماست و ما همه اوییم.
فیلم شنل دربردارنده چالش ها، ماجراها و قصه های قابل گسترش و البته مهمی نیز هست که کارگردان به خوبی از پس مهار آنها و ورود به اندازه‌اش در هر یک، برآمده است، از این رو قابلیت تبدیل به ساختاری سریال گونه نیز دارد.
امید که سختی های راه و رقابتهای بعضا نابرابر در عرصه تولید و نمایش فیلم، راه شرافتمندانه حسین کندری را در شیوه فیلمسازی‌ اش تغییر ندهد.

پاییز ۹۶ مسعود اعرابی

ویدئوی زیر را ببینید:

 

 

نویسنده مطلب: amir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.