ایزو در دوربین چیست؟

حساسیت ایزو چیست ؟

ایزو چیست؟

یکی از عوامل تعیین نوردهی در دوربین علاوه بر سرعت شاتر و دریچه دیافراگم، Iso یا ASA  است. Iso که یک محصول قرن بیستمی به شمار می آید مخفف کلمه International Standards Organization یا سازمان بین المللی استاندارد است که وظیفه تعیین استاندارد در موارد مختلف را دارد. ایزو که سرعت نور وارد شده به سنسور را کنترل میکند همراه با دیافراگم و سرعت شاتر سه رکن اساسی در نوردهی را به عهده دارد.

نحوه شکل گیری Iso در دوربین های آنالوگ و دیجیتال کاملا متفاوت است. در سیستم آنالوگ عکاس با خریداری فیلم با ایزوی مشخص شده مجبور بود تمام عکسهای خود را با همان ایزو ثبت کند یا در محیط های مختلف مجبور به تعویض فیلم بود ولی در سیستم دیجیتال مقدار ایزو به راحتی قابل کنترل و متغیر است.

ایزو با اعدادی مشخص میشود که عبارت اند از

۱۰۰ ۲۰۰ ۴۰۰ ۸۰۰  ۱۶۰۰ ۳۲۰۰ ۶۴۰۰

دکمه تنظیم ایزو بر روی دوربین

 

هر چقدر عدد ایزو کوچکتر باشد ایزو پایین و هر چقدر عدد بزرگتر باشد ایزو بالا است.

انتخاب اعداد ایزوی مختلف نتایج مختلفی را نیز بر روی عکس میگذارد. هر چقدر عدد ایزو بزرگتر باشد تصویر دارای نویز است و از کیفیت آن کاسته میشود. و هر چقدر عدد ایزو کوچکتر باشد مقدار نویز کاسته و تصویر واضح تر است.

ویژگی تصویر در ایزوهای مختلف

ویژگی ایزو پایین

 • سرعت نورگیری کند است
 • کنتراست تصویر زیاد است
 • وضوح تصویر بالا است یعنی جزییات به خوبی نمایان میشود
 • در محیط های با نور زیاد استفاده میکنیم

ویژگی ایزو بالا

 • سرعت نورگیری سریع  است
 • کنتراست کاهش پیدا میکند
 • به دلیل وجود گرین دقت وضوح تصویر کم میشود
 • برای محیط کم نور کاربرد دارد

تاثیرات مختلف ایزو بر روی نوردهی

موارد استفاده از ایزوی پایین

در محیط هایی که نور زیاد است معمولا از ایزوی بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ استفاده میکنند. انتخاب ایزوی پایین باعث افزایش کیفیت و نمایش جزییات زیاد تصویر میشود. اگرچه که بیشتر دوربین های دیجیتال دارای تنظیمات ایزوی خودکار هستند ولی بهتر است که Iso به صورت دستی تنظیم شود. چون ممکن است دوربین به صورت اتوماتیک ایزوی بالا را انتخاب کند که این باعث به وجود آمدن نویز در عکس میشود.

موارد استفاده از ایزوی بالا

زمانی که در محیط کم نور قرار دارید و برای ثبت میزان نور کافی نیست مجبور میشوید سرعت شاتر یا دریچه دیافراگم را طوری تنظیم کنید که مقدار نوردهی را بیشتر کند. اما در مواقعی انتخاب سرعت شاتر پایین برای جبران نوردهی باعث ایجاد لرزش در ثبت عکس میشود. در این مواقع میتوانید مقدار ایزوی دوربین را بالا ببرید. زمانی که مقدار ایزوی دوربین را بالا ببرید میتوانید از سرعت شاتر بالاتری استفاده کنید تا با مشکل عکس های تار مواجه نشوید.

مطالب بالا مباحثی در مورد Iso را در اختیارتان قرار داد که در سطح مبتدی است. ولی برای پیشرفت عکاسی تان نیازمند یادگیری و تسلط این مباحث هستید. با یادگیری حساسیت ایزو، سرعت شاتر و دیافراگم میتوانید پیشرفت چشم گیری در عکاسی داشته باشید و دست به خلق های شگفت انگیزی بزنید.

نویسنده مطلب: نرگس مزاری

2 دیدگاه در “حساسیت ایزو چیست ؟

 • محسن

  (۲۱ دی ۹۶ - ۰۸:۲۳)

  ممنون از توضیحات شما .مفید بود

  • نرگس مزاری

   (۲۱ دی ۹۶ - ۱۲:۲۱)

   سپاس از توجه شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.