ایجاد کچ لایت با نور طبیعی

ایجاد کچ لایت با نور طبیعی

کچ لایت چیست؟

یک تکنیک بسیار محبوب در عکاسی پرتره، ایجاد کچ لایت در چشمان سوژه شماست. این نور به شما کمک می کند تا توجه بیننده خود را به چشمان سوژه خود جلب کنید. کچ لایت باعث ایجاد حس زندگی در عکس ها میشود.

چگونگی ایجاد کچ لایت در عکس های پرتره

برای این پرتره که در کوبا ثبت شده از نور خورشید برای ایجاد کچ لایت استفاده کردم، حتی بدون اینکه سوژه به منبع نور نگاه کند.

چگونگی ایجاد کچ لایت در عکس های پرتره

برای ایجاد یک کچ لایت، تنها چیزی که شما نیاز دارید منبع نوری است که در چشمان سوژه شما منعکس شود. این منبع می تواند مصنوعی باشد مانند نور فلاش و یا طبیعی باشد مانند نور خورشید. در این مقاله، ایجاد کچ لایت با نور طبیعی مد نظر است.

ایجاد کچ لایت در محیط های بسته

برای ایجاد یک کچ لایت در یک مکان داخلی، تنها کاری که باید انجام دهید این است که اطمینان حاصل کنید که یک منبع قابل مشاهده از نور وجود دارد، که در چشمان سوژه شما منعکس می شود.

سوژه خود را در هنگام نور روز در نزدیکی یک پنجره یا درب باز قرار دهید و مطمئن شوید که نور به طور مستقیم به سوژه می تابد، بدون آنکه اشیایی مانند مبلمان جلوی نور را مسدود کرده باشد. سوژه شما لازم نیست که مستقیماً به منبع نور نگاه کند، زیرا ممکن است باعث اذیت چشمان سوژه شود. نکته مهم این است که منبع نور باید به عنوان بازتابی در چشمان سوژه قابل مشاهده باشد.

با ناژینای دوست داشتنی در خانه اش در دهکده کوچکی  در خارج از بخارا، واقع در ازبکستان آشنا شدم. او با وجود سن کمی که داشت، از برادران کوچکتر خود پرستاری می کرد. او از من خواست که عکسی از او بگیرم، و من فوراً جذب نگاه او شدم و تصمیم گرفتم که برای یک پرتره نزدیک بروم. خانه کاملاً تاریک بود، به جز یک پنجره بزرگ، که با زاویه 45 درجه از سوژه قرار داشت.

چگونه نور کچ لایت ایجاد کنیم

خوب است بدانید: هرچه موضوع شما به منبع نور (پنجره یا درب باز) نزدیک تر باشد، کچ لایت بزرگ تر و غالب تر به نظر می رسد. به موقعیت مکانی سوژه خود در مقابل منبع نور با دقت فکر کنید، زیرا این امر نه تنها بر اندازه و موقعیت کچ لایت در چشمان سوژه تأثیر می گذارد، بلکه نور ایجاد شده بر چهره سوژه را نیز کنترل می کند.

ایجاد کچ لایت در فضای باز

برای دستیابی به بهترین نتیجه در عکاسی فضای باز، تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که سوژه خود را هدایت کنید تا به بزرگترین منبع نور یعنی آسمان نگاه کند. دقت کنید که سوژه به نور خورشید نگاه نکند زیرا باعث آسیب چشمان میشود.

اگر می خواهید عکاسی مستند خود را حفظ کنید و سوژه در همان مکان اولیه خود قرار داشته باشد، یک تکنیک عالی برای جلب نگاه شما به سوژه این است که به سادگی خود را کمی بالاتر از موضع سوژه خود قرار دهید. در حالی که سوژه به لنز شما خیره می شود، آسمان پشت سر، در چشمان آنها منعکس خواهد شد. به همین دلیل است که من بسیاری از پرتره هایی که در فضای باز می گیرم کمی بالاتر از سوژه است.

پرتره ای را که در زیر مشاهده می کنید در ارشلیم گرفتم. برای ایجاد کچ لایت در آن چشم های شگفت انگیز، به او گفتم که به لنز من نگاه کند، در حالی که خودم را کمی بالاتر از او قرار دادم و آسمان دوست داشتنی آن روز در چشمان او منعکس شد.

چگونگی ایجاد کچ لایت در فضای باز

خوب است بدانید در یک روز آفتابی، توصیه می کنم موضوع خود را در سایه قرار دهید، زیرا ممکن است نگاه کردن به آسمان آفتابی ناراحت کننده باشد.

شما میتوانید به عکس های خود خلاقیت اضافه کنید و با کمی تغییر زاویه ی دوربین تصویری از خود را نیز در چشم سوژه منعکس کنید. اگر دچار خودشیفتگی نیستید می توانید از این کار برای انعکاس مناظر یا بناهای معروف اطراف خود نیز استفاده کنید.

ایجاد کچ لایت با استفاده از رفلکتور

استفاده از رفلکتورها در عکاسی پرتره یک تکنیک شگفت انگیز است که می تواند تقریباً در هر شرایطی به شما کمک کند تا کچ لایت خود را چه در فضای باز چه ابری و یا آفتابی ایجاد کنید. علاوه بر ایجاد کچ لایت امکان کنترل بیشتر آن شامل شدت رنگ و جهت کچ لایت نیز با کمک رفلکتور امکان پذیر است. برای شما که عکاسی پرتره در فضای باز انجام می دهید یک رفلکتور جیبی نقره ای برای ایجاد کچ لایت توصیه می شود.

ایجاد کچ لایت با استفاده از رفلکتور

خوب است بدانید رفلکتورها در اندازه ها و رنگ های بسیاری وجود دارند. برای بهترین نتیجه، از یک بازتابنده نقره ای به اندازه جیب استفاده کنید. چرا؟

زیرا شما به چیزی بزرگتر یا سنگین تر احتیاج ندارید. این بازتابنده های کوچک برای ایجاد کچ لایت در پرتره های نزدیک، ابزار مناسبی برای انتخاب هستند. رفلکتور را درست زیر چانه سوژه خود قرار دهید. می توانید خودتان آن با دست نگه دارید یا از سوژه و یا دستیار بخواهید که آن را نگه دارد.

اگرچه استفاده از رفلکتور نقره ای قابل توجه ترین کچ لایت را برای شما به ارمغان می آورد، اما می توانید با استفاده از رنگ طلایی، گرمیه زیبایی را به پرتره خود بیفزایید.

ترکیبی از سایه، زاویه دوربین کمی بالاتر و نگاه به سمت آسمان سوژه، به ایجاد کچ لایت زیبا در این پرتره هایی که در هند عکاسی شده اند کمک کرد.

کچ لایت در عکاسی

اگر به عکس های پرتره که دارای کچ لایت هستند دقت کنید متوجه حس زندگی و روح در عکس ها میشوید. ببینید چطور این نورهای جادویی تاثیر شگرفی بر عکس ها دارند. اگر تاکنون به کچ لایت در عکس های پرتره خود دقت نکرده بودید از همین الان راه های ایجاد آن را فرا گرفته و در عکس هایتان به کار گیرید.

نویسنده مطلب: نرگس مزاری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.