انواع سوژه های عکاسی

انواع سوژه های عکاسی

مفهوم سوژه در عکاسی چیست؟

یکی از مهم ترین عوامل در بدست آوردن یک عکس موفق شناخت سوژه های عکاسی است. نحوه برخورد عکاس در مقابل سوژه عکاسی مثل یک کهکشان، یک ساختمان یا سوژه انسانی کاملا متفاوت است.

برای شناخت بهتر مفهوم سوژه های عکاسی دسته بندی هایی را ایجاد کرده اند از جمله موارد زیر:

 1. سوژه های بدون حرکت(ساکن)
 2. سوژه های متحرک
 3. سوژه های مفهمومی
 4. سوژه های فرعی

۱.سوژه های بدون حرکت یا ساکن:

مفهوم سوژه در عکاسی چیست؟همانطور که از عنوان مشخص است این سوژه ها ساکن و ثابت هستند و تا وقتی که تحت تاثیر یک عامل خارجی قرار نگیرند به حرکت در نمی آیند.
برخی از سوژه های بدون حرکت شامل موارد زیر هستند:

 • ساختمان ها و بناها(عکاسی معماری)
 • مناظر طبیعی(عکاسی از طبیعت یا لنداسکیپ)
 • مدل هایی که در وضع معینی ثابت قرار میگیرند(عکاسی صنعتی تبلیغاتی و پرتره)

از امتیازاتی که سوژه های ثابت برای عکس گرفتن در اختیار عکاس قرار میدهد داشتن وقت کافی برای عکس برداری است.عکاس میتواند با دقت و حوصله فراوان تمام سوژه عکاسی رااز زوایای مختلف مورد بررسی قرار دهد و بهترین ترکیب بندی و کمپوزیسیون را انتخاب نماید. این را فراموش نکنید که سوژه ثابت بی حرکت است پس برای گرفتن عکس عجله نداشته باشید.

۲.سوژه متحرک:

بدلیل ثابت نبودن و تحرک داشتن این سوژه ها آماده نبودن عکاس برای عکس برداری مساوی است با از دست دادن لحظه و از دست دادن سوژه عکاسی برای همیشه.
گزینه های زیر جز سوژه های عکاسی متحرک قرار میگیرند:

 • عکاسی از انسان
 • عکاسی از حیوانات
 • عکاسی از رویداد های ورزشی
 • عکاسی جنگ

نکته ای که در عکاسی سوژه های متحرک باید رعایت شود همیشه آماده بودن است. همچنین داشتن سرعت العمل کافی کمک شایانی به عکاس میکند تا عکس های فوق العاده ای شکار کند.

سوژه عکاسی متحرک و داشتن عکس العمل سریع

۳.سوژه های مفهمومی:

یکی از مهم ترین عوامل تاثیرگزاری یک عکس بر روی مخاطب انتقال درست مفاهیمی چون احساسات و هیجانات درونی است. شادی، غم و بی تفاوتی از جمله سوژه های مفهومی و غیر قابل لمس هستند. ثبت درست و انتقال یکی از این حالات در عکس باعث برانگیخته شدن احساسات در مخاطب میشود و در واقع عکاس در کار خود موفق بوده است.
عکاسان تبلیغاتی باید به اهمیت توجه به انتقال مفاهیمی چون زیبایی، دوام، اطمینان، اعتماد و کارایی وافق باشند. چون شهرت این دسته از عکاسان بستگی به این دارد که تا چه حد توانسته اند این کیفیات را نشان دهند. در این صورت است که عکاس به هدف خود یعنی معرفی کالایی خاص رسیده است.

۴.سوژه های فرعی:

از عوامل مهمی که در گیرا بودن یک عکس میتواند دخیل باشد توجه به سوژه های عکاسی فرعی است. اگرچه که بیشتر توجه به سمت سوژه اصلی معطوف است اما عوامل فرعی نیز نقش غیر قابل انکاری در بالا بردن کیفیت بصری و مفهومی یک عکس دارند.

سوژه های فرعی در عکاسی

 • پس زمینه یا background
 • زمینه جلو یا foreground
 • آسمان
 • افق

پس زمبنه یا background

توجه به پس زمینه و غافل نشدن از نقشی که در جذاب تر شدن یک عکس ایفا میکند کمک شایانی در بالا بردن کیفیت یک عکس میکند.
برای ایجاد پس زمینه مناسب در یک عکس میتوان از عواملی مختلفی استفاده کرد از جمله:

 • ایجاد عمق میدان
 • انتخاب زمینه مناسب
 • تغییر زاویه دوربین

زمینه جلو یا foreground

قسمت جلویی سوژه اصلی در یک عکس را زمینه جلو یا foreground می نامند.
یکی از عوامل مهمی که عکاس نباید از اهمیت آن در عکاسی غافل شود همین گزینه است.

آسمان

دلیل موفقیت و تاثیر گذاری بسیاری از عکس ها که مشاهده میکنیم بخاطر قرار دادن مناسب آسمان در عکس است.بسته به نوع سلیقه و مفهومی که میخواهید به عکس بدهید میتوانید نوع آسمان را مشخص کنید.آسمان صاف و بدون ابر یا آسمان ابری.

افق

قرار گرفتن افق در یک عکس میتواند حایز اهمیت بسیار باشد. زیرا قرار گیری افق در نقاط مختلف یک عکس معانی مختلفی را در بر میگیرد. برای مثال زمانی که افق پایین تر و آسمان فضای بیشتری را در عکس اشغال کرده باشد احساس سبکی را از عکس میتوان دریافت کرد و بر عکس هرچه خط افق بالاتر و آسمان فضای کمتری را احاطه کرده باشد عکس سنگین تر است.
سعی کنید با به کار گیری این نکات هر چند ساده اما بسیار با اهمیت به عکس های خود کیفیت بصری و مفهومی ببخشید.

نویسنده مطلب: نرگس مزاری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.