امتیاز داشتن سبک شخصی در عکاسی

امتیاز داشتن سبک شخصی در عکاسی

سبک در عکاسی چیست؟

تمام رشته های هنری گره خورده با سلیقه و شخصیت، ذوق، خلق و خو و اهداف هنرمند آن رشته است. هنرمند با توجه به خصایص اخلاقی خود و همچنین نگرشش نسبت به دنیای اطراف دست به آفرینش میزند. هنر عکاسی نیز از این قانون مستثنی نیست. به این ترتیب و با اهمیت دادن به نگرش خود درباره جهان اطراف صاحب سبک در عکاسی شوید. اگر میبینید عکاسانی که آثارشان هنوز هم زبانزد همگان است و الگویی برای دیگر عکاسان قرار گرفته اند به خاطر داشتن سبکی منحصر به خود بوده است.

مزایای داشتن سبک شخصی

داشتن سبک شخصی در تمامی هنرها و از جمله عکاسی مزایای خاص خودش را دارد. داشتن سبک شخصی هنر عکاس را از بقیه عکاسانی که در ژانر مشترک با او کار میکند متمایز میکند. شما با نگاه کردن به آثار پیکاسو در نقاشی بدون اینکه اسمی از او آورده شده باشد میتوانید تشخیص دهید که این اثر متعلق به کیست. در زمینه عکاسی نیز ،عکاسانی نظیر ادوارد وستون در زمینه عکاسی از اشیای بی جان و طبیعت، ریچارد اودون در زمینه مد و یوسف کارش در زمینه پرتره به واسطه داشتن سبک خاص خود در عکاسی به راحتی با بقیه عکاسان قابل تمیز هستند.

راهنمایی برای داشتن سبک شخصی

صاحب سبک شدن در عکاسی کار آسانی نیست. در ابتدای کار عکاس باید به خود شناسی برسد. هنرمند همان گونه که فکر میکند همان گونه نیز آن را در آثارش پیاده میکند. پس جهان بینی هنرمند تاثیر بسیاری در آفرینش یک اثر هنری دارد. در واقع سبکی که یک هنرمند برای خود برمی گزیند از شخصیت او سرچشمه میگیرد.

زمانی میتوانید به این مهم در عکاسی دست پیدا کنید که دارای علاقه، حساسیت زیاد به دنیای اطراف، اعتقاداتی مشخص و همچنین خلاقیت باشید. شما میتوانید در هر ژانری که عکاسی میکنید با کمی خلاقیت، دید خاص، ترکیب بندی و حتی نوع لنزی که استفاده میکنید به این مهم برسید. دستیابی به سیک و سیاق منحصر به فرد در عکاسی نیازمند کار کردن زیاد است. شما طی یک دوره طولانی پی خواهی برد که کدام روش برای بیان مسائلی که برای شما اهمیت دارد مناسب است.

در دوره ای که نو آوری حرف اول را در تمام زمینه های هنری می زند داشتن سبکی منحصر به خودتان میتواند برای بهتر دیده شدن آثار هنرمند باشد. به آثار بزرگان عکاسی نگاه کنید، ایده بگیرید، اما کپی نکنید. سعی کنید، فکر کنید، خلاقیت به خرج دهید و خالق اثری نو باشید.

نویسنده مطلب: نرگس مزاری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.