اصول عکاسی فضای باز (Outdoor photography)

اصول عکاسی فضای باز (Outdoor photography)

آشنایی با عکاسی در فضای باز

امروزه عکاسی در فضای باز (Outdoor photography) طرفداران زیادی را در سر تا سر دنیا دارد. نیاز به تجهیزات کمتر و ایجاد و به کارگیری خلاقیت تازه و بکر و علاقه مردم به این سبک از عکاسی از جمله دلایل بیرون زدن عکاسان از آتلیه ها به شمار میرود. عکاسی در فضای باز یکی از راه های بروز خلاقیت عکاسان و همچنین محدود نکردن خود به محیط و تجهیزات آتلیه های عکاسی میباشد. در این جا نکاتی را برایتان بازگو می کنیم که به ثبت های هر چه بهتر عکاسی فضای باز به شما کمک میکند.

زمان مناسب برای عکاسی فضای باز

مناسب ترین زمان برای عکاسی در فضای باز سوال بسیاری از عکاسان که در این حیطه علاقه مند به کار کردن می باشند است. بهترین ساعت برای عکاسی در فضای آزاد ساعات طلایی میباشد. همان طور که می دانید حدودا یک ساعت بعد از اینکه آفتاب طلوع و یک ساعت قبل از اینکه خورشید غروب کند به ساعات طلایی موسوم است. این ساعات از روز دارای بهترین نور ممکن برای عکاسی می باشد. زیرا نور متمایل است و سایه های نرم تری ایجاد میکند. اما اگر مجبور شدید در ساعاتی به جز ساعات طلایی عکاسی کنید نگران نباشید. با ترفندهایی بسیار ساده می توانید در بدترین شرایط نیز عکاسی کنید.

زمان مناسب برای عکاسی در فضای باز

نکات عکاسی در فضای بیرون

  • هیچ گاه سوژه را در نور مستقیم خورشید قرار ندهید. سعی کنید سوژه پشت به نور خورشید قرار گیرد. همچنین می توانید برای جلوگیری از نور مستقیم خورشید از سایه های اجسامی که در اطرافتان قرار دارد مانند ساختمان ها یا درختان استفاده کنید.
  • کچ لایت (catchlight) یکی از تاثیر برانگیز ترین تکنیک هایی است که می توانید در عکاسی از سوژه ایجاد کنید. ایجاد کچ لایت در عکاسی در فضای باز بسیار ساده می باشد. بدین صورت که از سوژه بخواهید به آسمان که منبع نوری طبیعی و مناسبی میباشد نگاه کند.
  • همیشه در عکاسی از سوژه های مختلف سعی کنید از بک گراندهای ساده و مینیمال استفاده کنید. زیرا در این صورت است که توجه بیننده به سوژه اصلی جلب شده و از شلوغی کادر میکاهید. در عکاسی فضای آزاد بهتر است بک گراند ساده و تیره باشد. در صورتی که سوژه شما پشت به نور بایستد از بک گراند تیره ای که انتخاب کردید جدا شده و جلوه ی زیبایی را ایجاد میکند.
  • یکی از مشکلاتی که در هنگام عکاسی فضای بیرون به وجود می آید لنز فلر (Lens Flare) است. لنز فلر به دلیل تابش نور خورشید به درون لنز ایجاد میشود. گاهی ممکن است ناخاسته در عکس ها به وجود آمده و باعث شود که آنچه را انتظار داشتیم ثبت نشود. برای جلوگیری از ایجاد لنز فلر می توانید از لنز هود استفاده کنید. همچنین می توانید از دریچه دیافراگم باز استفاده کنید. اما همین عامل مزاحم را میشود به عنوان یک خلاقیت در عکس ها استفاده کرد. این بستگی به زاویه دید شما و ترکیب بندی صحیح از سوژه دارد. اینکه کجا لنز فلر در عکس قرار گیرد نکته مهمی است که باید به آن توجه کرد. برای ایجاد لنز فلر در عکس می توانید از دریچه دیافراگم کوچک مانند f16 یا f18 استفاده کنید.

نکات عکاسی در فضای بیرون

  • این نکته را به یاد داشته باشید که همیشه با فرمت raw عکاسی کنید. اگرچه که فضای زیادی را در کارت حافظه دوربین اشغال میکند اما هنگام ویرایش عکس دستتان باز است و می توانید بسیاری از ایرادات ناخاسته در عکس را ویرایش کنید.

برای عکاسی کردن در هر شرایط آب و هوایی و همین طور فصول مختلف و عکاسی فضای باز نیازمند کمی دقت و علاقه و همچنین به کارگیری برخی از اصول برای مواجه شدن و غلبه کردن با شرایط نامطلوب عکاسی را داریم. بنابراین اگر علاقه تان به هنر عکاسی واقعی باشد هیچ بهانه ای برای دست به دوربین شدن و عکاسی کردن ندارید. لطفا به کارگیری خلاقیت را هنگام عکاسی فراموش نکنید.

نویسنده مطلب: نرگس مزاری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.