تاثیر نور در عکاسی طبیعت

اشتباهات رایج در عکاسی طبیعت

هنر عکاسی مانند سایر هنرهای دیگر توام است با اشتباهاتی که هنرمند آماتور بخاطر نادیده گرفتن آنها در ابتدای کار از عکاسی سرخورده شده و آن را کنار می گذارد. یکی از شاخه های عکاسی که در عین جذاب بودن بسیار دشوار است عکاسی طبیعت است. با نادیده گرفتن مسایل بسیار مهم و یا پیچیده کردن موارد بسیار ساده است که هنرمند به نتیجه ی مطلوب در ثبت عکس نمیرسد. در نوشتار اشتباهات رایج در عکاسی طبیعت به تعدادی از این موارد به صورت مختصر اشاره خواهیم کرد.

اشتباهات رایج در عکاسی طبیعت که باید به آن ها توجه کرد

اشتباه اول

عکاسی کردن با فرمت jpeg به جای فرمت raw

هنگام عکاسی با فرمت jpeg اگرچه شما می توانید تصاویر بیشتری در دوربین ثبت کنید و فضای کمتری از حافظه دوربین را اشغال میکند با این حال شما مقدار زیادی از اطلاعات عکس را از دست می دهید. در این صورت هنگام ویرایش موارد ناخاسته ای که در هنگام عکاسی برایتان پیش آمده دستتان بسته است. اما زمانی که از فرمت raw برای عکس برداری استفاده می کنید اگر چه که فضای بیشتری را نسبت به فرمت jpeg اشغال میکند اما هنگام ادیت عکس دستتان کاملا باز است. پس پیشنهاد ما به شما این است که همیشه با فرمت raw عکاسی کنید.

اشتباه دوم

نادیده گرفتن تاثیر نور

بسیاری از عکاسان از قدرت نور در هنگام عکاسی طبیعت و تاثیری که بر روی نتیجه عکس می گذارد غافل هستند. یاد بگیرید که به نور طبیعی اطراف در هنگام عکاسی طبیعت توجه کنید. همین طور می توانید برای خلق عکسی شگفت انگیز نور مصنوعی نیز بسازید. این بستگی به خلاقیت شما دارد.

تاثیر نور در عکاسی طبیعت

اشتباه سوم

هرچه تجهیزات عکاسی گران تر باشد نتیجه کار بهتر است

یکی از اشتباهات رایج در عکاسی طبیعت این است که عکاسان گمان می کنند هر چه با تجهیزات بیشتر و گران تری عکاسی کنند نتیجه بهتری می گیرند. زمانی بهترین نتیجه را در عکاسی طبیعت به دست می آورید که بهترین کادر بندی و زاویه عکاسی توام با ایده های جدید خود را بیابید. و این کار نیازمند دید خلاق است نه تجهیزات گران قیمت. جمله ای از انسل آدامز (Ansel Easton Adams) در این باب وجود دارد که میگوید هیچ چیز بدتر از تصویری شفاف از یک ایده ی کدر نیست. ممکن است شما عکسی را از نظر فنی به بهترین وجه ممکن ثبت کرده باشید ولی هیچ ایده و خلاقیتی پشت این عکس وجود نداشته باشد. بنابراین هیچ نقطه عطفی برای جذب چشم مخاطب در این تصویر یافت نمی شود.

اشتباه چهارم

پیروی و تقلید کورکورانه از دیگران

عکاسی فقط فشردن دکمه شاتر و آشنا بودن با ویژگی های فنی دوربین یا دنبال کردن افرادی که در شبکه های مجازی غوغا کرده اند نیست. پیگیر کار افرادی باشید که روح عکاسی را درک کرده باشند. از کار بزرگان عکاسی الهام بگیرید و آثار آنان را مورد بررسی قرار دهید. دیدن عکس های بد تاثیر منفی را روی دید شما خواهد گذاشت. پس مراقب باشید.

اشتباه پنجم

نادیده گرفتن ساعات طلایی در عکاسی

همان طور که بارها گفته شده ساعات طلایی بهترین زمان برای عکاسی در شاخه های گوناگون و از جمله عکاسی طبیعت میباشد. در این ساعات که یک ساعت بعد از طلوع و یک ساعت قبل از غروب خورشید است، شما می توانید بهترین نور ممکن برای عکاسی را داشته باشید. بنابراین از این موهبت برای عکاسی غافل نشوید.

اشتباهات رایج در عکاسی طبیعت

نویسنده مطلب: نرگس مزاری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.